2008 yılı Kelenderis Agora Bazilikası kazısında bulunan Geç Antik Çağ (M.S.3.- M.S.7.) sikkeleri
Late antique coins found in the Agora-Basilica of Kelenderis in 2008
  1. Tez No: 274258
  2. Yazar: KASIM OYARÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. LEVENT ZOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, 2008 yılı Kelenderis Agora-Bazilikası kazılarında ele geçen Geç Antik Çağ sikkeleri incelenmiştir. Tezin ilk üç bölümünde sikkeler hakkında genel bir bilgi ile 1987 yılından bu yana sürdürülen Kelenderis'deki kazı çalışmaları ve Kelenderis'in Roma ve Geç Antik Çağ tarihi hakkında bilgi verilmiştir. Bunlara ilaveten antik şehrin Agorası olarak adlandırılan alanda ortaya çıkarılan Bazilika hakkında genel bir bilgi verilmiştir.Tezin dördüncü bölümünde ise 2008 yılında Agora-Bazilikası kazılarında bulunan toplam 76 adet bronz sikkeden iyi durumda olan 43 tanesinin katalogu verilmiştir. Kataloga alınan sikkelerden 5 tanesi Geç Roma dönemine tarihlenmektedir. Geri kalan sikkeler ise Erken Bizans dönemine tarihlenmektedir. Sikkelerin en yoğun olduğu grup, 30 sikkeyle 7. yüzyıla ait gruptur [Heraklios (610-641) ve II. Konstans (641-668)]. Bunu izleyen grup ise [II. Iustinianos (527-565) ve M. Tiberios (582-602)] dönemlerine ait sikkelerdir.Agora-Bazilikasında bulunan sikkelerin dönemlerine göre dağılımına baktığımız zaman yapının Agora-Bazilikasında ortaya çıkarılan diğer buluntuların da yardımıyla Justinianos (527-565) döneminde inşa edildiğini ve 7. yüzyılda da Constans (641-668) döneminin sonuna kadar kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu sonucu Bazilika yapısının gerek plan şeması gerekse ana ve yan neflerin zeminde yer alan mozaikler de desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study, ?The Late Antique Coins found in the Agora-Basilica in Kelenderis found in 2008?, is an attempt to evaluate of a group of bronze coins discovered during the excavations in ancient Kelenderis in 2008. In the first three chapters I have discussed the methodology of the research project, given information on the history of monetary in the Roman and Late Antique periods and on Kelenderis where excavations conducted since 1987. Adding to these I have also given information on the Basilica located in the so called Agora in the ancient town.Secondly, in the fourth chapter, I have catalogued the coins discovered in the Basilica in the season 2008, which are mainly 76 coins, but 43 of these are in good condition to work. 5 of these are from the Late Roman period and the rest are Early Byzantine. Most of the Byzantine coins e.g. 30, belong to the 7th century, in other words, to Heraclius (610-641) and to Constans (641-668).. Following these latest group, another common group are of Justinian (527-565) and of M. Tiberius (582-602) coins. Taking into consideration this distribution of the coins discovered in the Agora-Basilica, I may comment that this building was constructed in time of Justinian Period (527-565) and went to be used to the end of the 7th century AD, e.g. in the time of Constans (641-668). This result was also supported by the finds unearthed there and especially by the mosaics covered the naïve and halls of the Basilica.