Türk kamu hizmetinde iyi yönetim ve yolsuzlukla mücadele
Good administration and fighting corruption in Turkish public service
  1. Tez No: 189318
  2. Yazar: ABDULLAH RECAİ AKALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÖZETTÜRK KAMU H ZMET NDE Y YÖNET M VE YOLSUZLUKLA MÜCADELEAbdullah Recai AkalanBu çalışmada iyi yönetim yolsuzluk için bir çözüm olarak önerilmiştir. yiyönetim insan hakları için en uygun yönetimidir. Hükümetler iyi yönetimi sağlarsa,yolsuzluk kendiliğinden ortadan kalkacaktır.Yolsuzluk kamu sektöründe kamu gücünün özel çıkarlar için kötüyekullanılmasıdır. Politikacılar yada memurlar uygunsuz ve kanunsuz bir şekildekendilerini zenginleştirirler. Rüşvet iki sebep için ödenir. Bunlardan biri kıt kaynaklaraulaşmak için; diğeri masraflardan sakınmak içindir.Yolsuzluğun iki farklı kategorisi vardır. Birincisinde kamu görevlisi kanungereği yapmak zorunda olduğu bir şeyi yapmak için meşru olmayan kazanç edinir.ikinci durumda rüşvet yapılması yasaklanmış bir hizmetin elde edilmesi için ödenir.Hükümet kademelerinin her seviyesinde kanuna uygun yada kanuna aykırı yolsuzluk meydana gelebilir. Değişik derecelerde ve büyük yolsuzluktan küçük dereceli yolsuzluğa kadar etki gösterebilir. Eğer yolsuzluk kontrol altına alınamazsa, demokratik kurumların güvenilirliğini tehdit edebilir. Yolsuzlukla mücadele programları iyi yönetimi ve kamu sisteminde şeffaflık ve hesap verilebilirliği sağlamak zorundadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTGOOD ADMINISTRATION AND FIGHTING CORRUPTION INTURKISH PUBLIC SERVICEAbdullah Recai AkalanIn this study, Good Administration is offered to solve corruption. GoodAdministration is most suitable governance for human rights. f goverments brings goodgovernance, corruption would be eliminated by itself.Corruption is the misuse of entrusted power for private benefit. Officials inthe public sector, whether politicians or civil servants improperly and unlawfully enrichthemselves. Bribes may be paid for two reasons. One of them is access to a scarcebenefit, the other is for avoidance of a cost.There are two quite separate categories of corruption. In the first situation,an official is receiving private gain illegally for doing something which he is ordinarilyrequired to do by law. In the second situation, the bribe is paid to obtain services whichthe official is prohibited from providing.“According-to-rule”and“against-the-rule”corruption can occur at all levels of the government hierarchy and range in scale andimpact from“grandcorruption”to small scale varieties.If corruption cannot be brought under control, it can threaten the viability ofdemocratic institutions. Anti corruption programs must provide Good Administrationand transparency and accountability in public systems.