Sait Faik Abasıyanık'ın Son Kuşlar isimli eserindeki hikayelerin kelime grupları ve Türkçe eğitimi bakımından değerlendirilmesi
The review of word groups ın the story Son Kuşlar of Sait Faik Abasıyanık and evaluation of this word groups ın termf of Turkısh education
- Tez No: 189319
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞERİF ALİ BOZKAPLAN, PROF.DR. İLHAN GENÇ, Y.DOÇ.DR. MEHMET YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, Sait Faik Abasıyanık'ın ?Son Kuşlar? isimli hikâye kitabındageçen kelime gruplarının tahlilini içermektedir.Hikâyelerde şu kelime grupları incelenmiştir: İsim tamlamaları, sıfattamlamaları, karma tamlamalar, tekrar grupları, fiilimsiler, edat grupları ve unvangrupları.İsim tamlamaları; belirtili, belirtisiz ve zincirleme isim tamlamaları şeklindeincelenmiştir. Belirtili isim tamlamaları ?her iki unsurun da tamlama eki aldığı?,?tamlayanı kişi zamiri olup tamlayan ekinin olmadığı?,tamlayan ekinin düştüğü?,? `kendi' zamiri ile kurulan?,tamlanan ekinin düştüğü?, belirtili isim tamlamaları ve ?tamlayan eki olmadığı halde anlam bakımından belirtili isim tamlaması olanlar?şeklinde altı bölümde incelenmiştir.Sıfat tamlamaları incelenirken bir sınıflandırma yapılmamıştır. Bunda; farklısıfat çeşitlerinin çoğu zaman bir arada kullanılmış olması etkili olmuştur. Sait Faik'inanlatımında sıfatların ayrı bir yeri vardır. Yazar, anlatacağını her yöndencanlandırmak için durum ya da varlığı her yönüyle tanıtmak istemiştir.Karma tamlamalar bölümünde sıfat ve isim tamlamalarının iç içe olduğutamlamalar incelenmiştir. İsim unsuru isim tamlaması olan sıfat tamlamaları vetamlayanı ya da tamlananı ya da her ikisi sıfat tamlaması olan isim tamlamaları bubaşlık altında verilmiştir.Tekrar grupları, aynı kelimenin tekrarı ile kurulanlar, olumlu-olumsuzkelimelerle kurulanlar, yakın anlamlı kelimelerin tekrarı ile kurulanlar , yansımalarile kurulanlar, yaklaşıklık anlamı veren sayılar ile kurulanlar olarak beş başlıkaltında incelenmiştir.Fiilimsiler; isim-fiil grupları, sıfat-fiil grupları ve zarf-fiil grupları şeklindeele alınmıştır. Sıfat-fiil grupları ?iyelik ekleriyle kullanılanlar? ve ?adlaşmış sıfat-fiilgrupları? olarak iki kısma ayrılmıştır.Edat grupları ?isim unsuru tek kelime olanlar? ve ?isim unsuru kelime grubuolanlar? şeklinde ayrılmıştır.Son olarak unvan gruplarına yer verilmiştir.Kelime gruplarının yer aldığı cümlelerin sonunda kelime gruplarının hangihikâyede, kaçıncı sayfada ve kaçıncı satırda geçtiği belirtilmiştir. Her kelime grubugeçtiği cümlede koyu şekilde gösterilmiştir.Tez, Son Kuşlar'ın ilk baskısı esas alınarak hazırlanmıştır. İncelenenhikâyelerin metni sonuç ve öneriler bölümünden sonra yer almaktadır
Özet (Çeviri)
This study includes word groups which take place in the work of Sait FaikABASIYANIK titled ?SON KUŞLAR?.These word groups are worked on in this story: noun phrases, adjectivephrases, mixed type phrases, repetitive groups, verbal phrases, prepositional phrasesand forms of address.Noun compounds are analyzed as defining, nondefining and chain(continious) noun compounds. Defining noun compounds are analyzed in sixsubdivisions as: ?both components having prefixes?, ?the defining is a pronoun, andthe deifed not having a prefix?, ?Hving no defined prefix?, and ?although there is nodefining prefix, still having the meaning of defining noun compounds?.There isn?t any classification while studying on adjective phrases. This isbecause different adjective types are mostly used together.Adjectives are veryimportant in the style of Sait Faik.He wishes to describe a situation or a thingcompletely in order to make alive what he will say entirely.In the part of mixed type phrases, phrases which include adjective and nounphrases together are studied.Adjective phrases whose noun component is a nounphrase and noun phrases whose either first or second component is an adjectivephrase take place under this title.Repetition groups are analyzed as five groups as those formed with therepetition of the same word, those formed with affirmative -negative words, thoseformed with the repetition of synonyms or close meanşng words, those formed withreflections.Verbal phrases are considered into three groups: verbal nouns, adjectivalverbs and adverbal phrases.Adjectival verbs are divided into two groups. The onesused with ?possessive suffixes? and adjectival verbs which have nominalcharacteristics.Prepositional phrases are categorized like this: the ones that noun componentcontain one word and the ones that noun component contains a group of word.Finally, forms of address are taken into account.At the end of the sentences which contain the word groups it is pointed outthat these word groups take place at which story, at which page and at which line.Every word group is shown in italics in each sentence.This master thesis is prepared based on the first edition of ?SONKUŞLAR?.Original texts of these stories take place at the conclusion and thesuggestion part.