Felsefenin gözüyle Kur'an'da kölelik ve cariyelik
The slavery and female slavery in Koran by the viewpoint of philosphy
- Tez No: 189330
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSAMETTİN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
İnsan özgürlüklerine çok önem verildiği bir dönemde ?Felsefenin GözüyleKuran'da Kölelik ve Câriyelik? adı altında yapmış olduğumuz bu doktoraçalışmasında, tarih boyunca özgürlüklerin kısıtlanması, yok olması anlamına gelenkölelik müessesesini incelemeye çalıştık. Kuran'ın köle ve câriyeye bakış açısını veonlar hakkındaki hükümlerini tespit yoluna gittik.Felsefe gözüyle Kuran'a bakmak ne demektir? Kölelik terim olarak neyiifade eder? Köle mâhiyet ve özellikleri açısından kimdir? Kuran köle hakkında neder? Kuran köleliği meşrû sayar mı? Kuran'ın köle ve efendiye yaklaşımı ve bakışaçısı nedir? Kuran köleliği kaldırabilmiş midir? Eğer kaldırmışsa ne ölçüdekaldırmıştır? Tarih boyunca var olagelen köleliğin kaynak ve sebepleri nelerdir?Öncelikle bu vb. soruların cevaplarını aramaya çalıştık.Bilindiği üzere slâm dininin iki temel kaynağı vardır. Bunlar Kuran ve Hz.Peygamber'in sünnetidir. Fakat biz temel olarak birinci kaynağı yani Kuran'ı esasaldık. Gerektiğinde de zaman zaman sünnete başvurduk.Kuran'ın kölelik ve câriyelik hakkında verdiği hükümler, inanan için birproblem teşkil etmez. Ancak Felsefe, karakteri gereği kaynağı ne olursa olsun herbilgiyi, her değeri, her hükmü ele alıp sorgular. şte biz de bunu yapmanın gayretiiçinde olduk. Kuran'ın kölelik ve câriyelik hakkındaki hükümlerini felsefû gözlesorguladık. Gördük ki, bugün bile kölelik ve câriyelik meselesi tam olarak çözülmüşdeğildir. Her ne kadar çağımızda köleliğin etkileri azalmış, kaynakları kurutulupyasaklanmışsa da açıkça söylemek gerekir ki, çeşitli savaşlar var olduğu müddetçeköleliğin durumu hakkında kesin bir cevap verme imkânı bulamamaktayızKonunun zorluğunu biliyoruz. Bu nedenle fazla teferruata girmeden özolarak neyi verebiliriz üzerinde düşündük. Sonuçta bu çalışmada yaptığımız şey isebilinenlerden hareketle, felsefû bir nazarla kendimize göre bazı çıkarımlardabulunmak oldu.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate survey that we made under the name of ?Slavery andFemale Slavery in Koran by the Viewpoint of Philosophy? in the period of beinggiven too importance to the liberty of human; we tried to analyze the institution ofslavery which means that the liberty of human is restricted and disappeared duringthe history. We tried to fix the viewpoint of Koran to the slaves and female slaves andits judgements about them.What does it mean to analyze Koran by the viewpoint of philosophy? Whatdoes slavery as a term mean? Who is the slave with its essential character? Whatdoes Koran say about the slave? Does Koran accept slavery legal? What is theviewpoint and approach of Koran to the slave and the master? Had Koran abolishedslavery? If so, how much? Completely or partly? What is the source and reasons ofbeing put into practice of slavery throughout the history? We tried to find the answerof those questions firstly.As we known, there are two main origins of Islam. First one is Koran; secondone is sunna of messenger. But we look up the first resource, in other word Koran asthe main source, we applied to sunna when we need only.It does not make any problem for Muslims the laws of Koran about slaveryand female slavery. On the other hand philosophy takes up and interrogates everyvalue, every judgement, and every knowledge of whatever its source is. We tried to dothe same. We interrogated the judgements of Koran about slavery and female slaveryunder the viewpoint of philosophy. We understood that even today slavery and femaleslavery problem hadn?t been solved completely. Although its resources weredestroyed and forbidden and its effects were decreased. Unless the wars come to anend. We can?t give certain answers about the situation of slavery.We know the difficulty of the matter so that we think of what we can explainbriefly and clearly by not giving details. As a result, what we do in this survey is thatwe made some inference in the point of philosophy from what we know.