Parlamenter sistemlerde ve Türk Anayasa Hukuku'nda bakanlar kurulunun görevleri yetkileri ve çalışma usulü
The Powers functions and working principles of the council of ministers in parliamentary system and in Turkish onstitutional system
- Tez No: 189329
 - Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ATAR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 315
Özet
Parlamenter hükümet sistemi, İngiltere'de siyasal bir evrim sonucu oluşmuşve zamanla diğer devletlerce benimsenmiş bir hükümet sistemidir. Parlamenterhükümet sisteminin temel özellikleri; yürütmenin yasamadan doğması ve yineyürütmenin yasamaya karşı sorumlu olmasıdır. Siyasal sorumluluk ve fesih, buhükümet sisteminin başlıca denge araçlarıdır.Parlamenter hükümet sisteminde yürütme organının görev ve yetkileribaşbakan ve Bakanlar Kurulu tarafından yerine getirilir. Devlet başkanı sorumsuzolup, icrai yetkileri yoktur. Devlet başkanı tarafından yapılan işlemlerinsorumluluğu, ?karşı-imza? (contrasign) kuralıyla başbakan ve bakanlara verilmiştir.Başlangıçta, hükümdar karşısında yasama organını güçlendiren parlamentersistemler, günümüzde devletin üstlendiği görevlerin çoğalması, hızlı ve etkin kararlaralınabilmesi gibi nedenlerle, yürütme organlarını güçlendirilmişlerdir. Batıdemokrasilerinde, başbakan ve Bakanlar Kurulu güçlendirilmiş iken; Türkiye'de,cumhurbaşkanının yetkilerinin artırıldığı görülmektedir.Parlamenter sistemlerde hükümetler, yetkilerini belli usul kurallarına görekullanırlar. Nitekim, hükümet çalışmalarının koordinasyonu, çalışmaların düzenli veverimli bir şekilde yürütülebilmesi için bu konuda pozitif düzenlemelerin yapıldığıgörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Parliamentary system of government first emerged in England as a result of apolitical evolution and was adopted by some of the states later. In parliamentarysystems, executive branch of the government originates from the legislative branchand is responsible to the legislative. Therefore, main characteristics of theparliamentary system are political responsibility and the possibility of the dissolutionof the parliament.In parliamentary systems, Prime Minister and the Council of Ministers fulfillthe functions and powers of the executive branch. The head of the state is notpolitically accountable and does not have any executive powers. The responsibility forthe acts of the head of the state is shared by the Prime Ministers and by the Councilof Ministers thorough the procedure of shared signature.The parliamentary system was originally used as a political device to reducethe role of the King in the political system and to increase the power of the parliamentagainst the King. However, the role of the executive increased dramatically over timeas a result of the increased functions of the state and the need for efficientgovernment. In Western Democracies, Prime Minister and the Council of Ministersbecame more powerful whereas the power of the head of the state increased inTurkey.In parliamentary systems, governments use their powers according to certainprocedural rules. In order to coordinate government business and for the efficiencyand stability in governmental activites, specific legal rules are prescribed for theworking of the council of ministers. In parliamentary systems, governments use theirgovernmental powers according to certain procedural rules. To achieve coordination,efficiency and regularity in governmental activities, some legal rules were prescribed.