Belediyelerde kontrat yöntemi(contractıng out)ve Konya Büyükşehir Belediyesi örneği
Contracting out in municipalities: The case of greater Konya Municipality
- Tez No: 189349
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Geleneksel kamu yönetimi teorisinin ve fiili işleyişinin 20.yy'ın son çeyreğindeyaşanan ekonomik, siyasal ve sosyal gelişmeler karşısında yetersiz kalması kamuyönetimi reformu çalışmalarını hızlandırmıştır. Son yıllarda kamu yönetimindeyaşanan değişim ve gelişmeler, demokrasi okulu olarak bilinen yerel yönetimleri debüyük ölçüde etkilemiştir. Yeniden yapılanma çerçevesinde tüm dünyada yerelyönetimlerden beklentiler artmıştır. dari ve mali açıdan merkeze bağımlı olan yerelyönetimler, kendilerine yasalarla verilen ancak yerine getiremedikleri hizmetleriverimli ve etkin bir şekilde sunabilmek için alternatif özelleştirme yöntemlerinebaşvurmuşlardır. Yerel hizmetlerin sunumunda en çok kullanılan özelleştirmeyöntemi ise kontrat yöntemidir.Bu tezde Türkiye'de kontrat yönteminin uygulanmasına zemin hazırlayanyasal süreç incelenerek Konya Büyükşehir Belediyesinin kontrat yönteminiuygulayabilme başarısını ve karşılaştığı sorunları tespit etmek amaçlanmıştır. Sonuçolarak; Kontrat yönteminin yerel yönetimlerde ciddi miktarda kaynak tasarrufunuberaberinde getirdiği ancak bu yöntemin uygulanması sırasında belli noktalardadikkatli olunması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The inefficiency of traditional public administration theory in the light ofeconomic, political and social developments experienced in the last quarter of the20th century has accelerated efforts of reform in public administration. The changesand developments occurred in public administration in the period have substantiallyaffected local governments, which are also known as schools of democracy. Theexpectations from local governments have increased all around the world within theframework of restructuring, whereas the lack of necessary means to respond to thedemands. Affiliated to the centre both administratively and financially, localgovernments have resorted to alternative privatisation methods in order to effectivelyand competently offer services assigned to them by law but which they have beenunable to perform. It has come to the conclusion that the most frequent method ofprivatisation used in offering local services is contracting out.This thesis aims at investigating the legal process that laid the ground for theapplication of contracting out in Turkey, and determining the success rate of theGreater Municipality of Konya and the problems it has encountered. In conclusion, ithas transpired that the contracting out has yielded a considerable amount of resourcesavings in local governments but some degree of caution should be exercised incertain points during the application of this method.