Kısmi süreli çalışma
Part time contract of employment
- Tez No: 189350
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİNNUR TULUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZETKısmi süreli iş sözleşmesi, 4857 Sayılı ş Kanuna gelen bir kavramdır. Kısmisüreli iş sözleşmesi, uygulamada kullanılmakla birlikte ILO'nun belirlediği niteliklereuygun olarak yasal zemine kavuşmuştur. Esnek çalışma türlerinden biri olan kısmisüreli iş sözleşmesi, normal çalışma süresinden önemli ölçüde daha az olançalışmadır. Kısmi süreli çalışma birçok işçi kesimi tarafından tercih edilmektedir.Örneğin kadınlar, bir yandan aile içi sorumluluklarını yerine getirip diğer yandan işihayatına ilişkin sorumluluklarını yerine getirebilmek için kısmi süreli çalışmayıtercih etmektedirler. Bir diğer grup ise gençler ve emeklilerdir. Gençler, öğrenimhayatlarını devam ettirirken bir yandan da çalışarak eğitim masraflarınıkarşılayabileceklerdir. Emekliler ise, geçim sıkıntısını giderebilmek ve çalışabilecekgüce sahip olmaları halinde kısmi süreli çalışmada bulunabileceklerdir. htisaslaşmışiş grubu da aynı anda birden fazla yerde farklı işverenlere bağlı olarak çalışabilecekve bu sayede işçi daha fazla işyerinde çalışıp kazancını artırırken de işverengiderlerini azaltmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPart time contract of employment is a concept of Labour Law no 4857. Parttime contract of employment is used in practice and obtained the legal ground inaccordance with qualifications determined by ILO. Part time contract of employmentthat is one of the flexible type of working is the one that is largely less than normalworking period of time. Part time working is preferred by many of worker. Forexample, on the one hand women carry out their responsibilities within family. Onthe other hand they prefer part time working in order to fulfil their responsibilitiesregarding business life. Another group is young people and retired people. On the onehand, young people can be able to cover their educational expenses by working. Onthe other hand, they can maintain their educational life. And retired people may be inshort period working, in case they have power to be able to work for part time inorder to remove the struggle to earn a living. Specialized employment category alsowould be able to work depending on employers in more than one place at the sametime and thus worker would increase his/her earnings by working in more place whileemployer would reduce his/her expenses.