Kütahya-Tavşanlı ilçesinde bulunan işlemeler
Handwork of Kütahya-Tavşanlı country
  1. Tez No: 189360
  2. Yazar: DEMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CELALE İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu araştırmada; ?Kütahya-Tavşanlı lçesi'nde Bulunan şlemeler? incelenmiştir.Tavşanlı evlerinden ve çevre köylerden alınan 41 örnek inceleme kapsamına alınmıştır.Kütahya-Tavşanlı lçesi'ni tanıtan kısa bir giriş yapılarak, işlemenin tanımı vetarihçesi kısaca anlatılmıştır.şlemelerde görülen iğneler çok çeşitli olmakla birlikte; Tavşanlı'da bulunanörneklerde, Türk işi, hesap işi, tel sarma, suzeni(zincir işi), kordon tutturma, kanaviçeiğne tekniklerine rastlanılmıştır. ncelenen örneklerde kumaş olarak; kadife, yerlidokuma, saten, kutnu, keten, etamin ve yünlü dokumalar kullanılmıştır.ncelenen örnekler; bitkisel bezeme, figürlü bezeme, geometrik bezeme, nesnelibezeme ve mimari yapı motifleri ile süslenmiştir. Tavşanlı'da bulunan örneklerde;motifler; karşılıklı iki kısa kenara, bir kısa kenara, dört köşeye, bir köşeye, tüm yüzeye,baş çevresine, yaka yırtmacına ve arka etek uçlarına yerleştirilmiştir.Bulunan örnekler; göynek, cepken (sarka), mendil, hamam havlusu, yağlık,kuşak, üçetek, damat kuşağı, bebek göbek bağı kuşağı olarak kullanıma hazırlanmıştır.ncelenen işlemelerin kenar temizliği; elde baskı dikişi, tığ oyası, iğne oyası, pul-boncuk oyası, saçak bırakma, saçak bükme teknikleri ile yapılmıştır.ncelenen örneklerde bitkisel bezeme ile geometrik bezemelerin bir aradakullanıldığı görülmüştür. İç göyneklerin arka etek ucuna geniş yer tutan işlemeleryapılmış, bu örnekleri halkın genellikle birbirlerinden aldıkları gözlenmiştir.Sonuç olarak bu araştırma bu güne kadar incelenmemiş olan Tavşanlıişlemelerinin bir kısmını tanıtmaktadır. ncelenen örneklerin gözlem fişleridoldurulmuş, desenleri çizilmiş ve kompozisyon özellikleri yazılmıştır. Hazırladığımızbu tez ile bilgiler gelecek nesillere aktarılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, handworks of Kütahya-Tavşanlı County are examined. 41 samplesare taken from houses of Tavşanlı and from villages of the neighborhood research to beexamined in the research.A short entry which introduces Kütahya-Tavşanlı, explains handworks definition andits short history was told.Various types of needles are seen in the handworks. Besides, ?Turkish Style?,?calculation?, ?wire wrapping?, suzeni (chain)?, ?lace fasten?, ?canvas?, needle-styles areseen in the samples which are taken from Tavşanlı.In the samples which are analyzed, it is seen that velvet, satin, linen, etamine, woolenand native woven fabrics were used in the handworks.Handworks of Tavşanlı, motives are located on the opposing two short sides, on ashort side, on the corners, on a corner, on the whole surface, on the around of head circle, onthe slash of collars, back tails of skirt.Handworks, are prepared to use ?göynek?, ?cepken? (sarka), ?handkerchief, towel ofhamam?, ?napkin?, ?waistband?, ?üçetek?, ?waistband of a groom?, ?waistband of a baby?snavel?.Cleaning of sides are done by techniques of pres-sewing with hand, embroidery ofawl, embroidery of ?scaly-bead?, leaving eaves, and bending eaves.In conclusion, this research introduces apart of the handwork of Tavşanlı which werenot examined until today. Research tags are filled, motives are drawn and characteristics ofcomposition are written down. As a result of this thesis, these knowledge will be transferredto future generations.