Konya ili Çumra ilçesi evlerinde bulunan kanaviçe işlemeleri
The cross-stitch embroidery in Çumra's houses in the district of Konya
  1. Tez No: 189361
  2. Yazar: ÜLKÜ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. CELALE İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El ve Makine Nakışları Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
ÖZET?Konya İli Çumra İlçesi Evlerinde Bulunan Kanaviçe İşlemeleri? konusundayapılan bu araştırmada, Kanaviçe İğne Tekniği ile işlenmiş örnekleri tanıtmak,özelliklerini belirlemek ve bu işlemeleri gün ışığına çıkarmak amaçlanmıştır.Çumra ilçesinde bulunan Kanaviçe işlemeli birçok ürün incelenmiş, araştırma100 adet örnekle sınırlanmıştır. Ürünlerin gözlem fişleri oluşturularak, örneklerin bütünözellikleri bu fişlere aktarılmıştır. Gözlem fişlerindeki bilgiler çizimlerle vefotoğraflarla desteklenmiştir. Ürünlerin özellikleri tanıtmak için tabloda oluşturulmuşgözlem fişleri incelenerek, ürünlerle ilgili elde edilen bulgular tablolara aktarılmıştır.Köklü bir geçmişe sahip olan Türk İşlemeleri arasında Kanaviçe işlemelerininayrı bir önemi vardır. Ülkemizin hemen her yöresinde Kanaviçe işlemelerinerastlanmaktadır. Kanaviçe işlemeleri bunu da yapımının kolay oluşuna, yıkamayaelverişli ve kullanışlı olmasına borçludur.Kanaviçe işlemeleri her yörede olduğu gibi Çumra İlçesi'nde de geçmişteyapılmış, günümüzde de yapımına halen devam edilmektedir. Her evde, her genç kızınçeyizinde ya kendisinin yaptığı ya da büyüklerinden miras kalan Kanaviçe işlemelerinerastlanmaktadır. İşlemelerde malzeme olarak daha çok patiska kumaş ve koton tercihedilmiştir. Bunun yanı sıra fazla karşılaşmadığımız peşkir üzerine yapılan Kanaviçeişlemelerinin tanıtılması da bu araştırma içinde yer almaktadır.İncelenen örneklerde Kanaviçe İğne Tekniği Bitkisel, Figürlü Geometrik veNesneli bezemeler kullanılarak işlenmiştir. Kanaviçe işlemeleri kullanışlı olduğu içinher eşyanın üzerine rahatlıkla uygulanmaktadır. Ev eşyaları, giyim eşyaları vb. gibi.Çumra İlçesi'nde, kanaviçe işlemeleri her evde karşımıza çıkmıştır. Buaraştırmada Kanaviçe işlemelerinin zenginliği ortaya çıkmaktadır. Bu örneklerden birkısmı alınarak incelenmiş ve tanıtılmaya çalışılmıştır.IV
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis research aimed to emerge, to introduce the samples and to state thespecifications of the Cross-Stitch Embroidery, which is, embroider with needletechnique in Konya Province, Cumra Sub-Province.Many Cross-Stitch Embroidery products have been examined in Cumra Sub-Province. The research has been limited 100 pcs samples. Product Observation Receiptshas been formed and all of the specifications of the product have been transferred in tothese receipts. The data at the observation receipts has been supported with drawingsand photos. To introduce the product specifications a table has been formed andexamining the observation receipts the findings about the products has been transferredin to these tables.Cross-Stitch Embroidery, which has based from the past, has a specialimportance in Turkish Embroidery. It is met the Cross-Stitch Embroidery nearly allregions of our country. The Cross-Stitch Embroidery owes this its being easy washingform, practical and making this embroidery is easy.The Cross-Stitch Embroidery has been done in the past and still is being donein today in Cumra Sub-province, as nearly every region. It has been encountered TheCross-Stitch Embroidery which is done either by herself or inherited from her elders inevery dower-chests of every young ladies. At these embroideries batiste or cotton hasbeen preferred as the material. Beside this the Cross-Stitch Embroidery on the cottontowel has been included in this research. We can see this work rarely.At the examined samples Cross-Stitch Embroidery has been done by usingneedle technique in plant, geometry figures. Cross-Stitch Embroidery can be done easilyon nearly every material because of its being handy. For example; house holds, wearingmaterials. . . etc.We met the Cross-Stitch Embroidery nearly every home in sub-provinceCumra. The richness of Cross-Stitch Embroidery has been emerged in this search. Inthis search only a part of Cross-Stitch Embroidery has been taken and tried to beintroduced.V