Ğassan Kenefani ve öykücülüğü
Khassan Kanafani and his storytelling
  1. Tez No: 189366
  2. Yazar: MURAT GÖÇER
  3. Danışmanlar: DR. MUHAMMET TASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Lübnan ve Mısır'daki örneklerinebenzemelerine karşın daha geç bir tarihte ortaya çıkmıştır. 1900'lü yıllarda liderliğiniHalil Beydes'in yaptığı bir grup tarafından Rus edebiyatından hikaye ve romançevirilerinin yapıldığı bu topraklar 19. yüzyılın başından itibaren birçok coğrafi, politikve sosyal değişimler yaşamıştır.Ğassân Kenefani'nin hikayelerinde bu değişimlerin yansımaları görülür.Ğassan Kenefani (1936/1972) Mevt Sarir Rakam 12 (Beyrut,1962), Ard Burtagal al-Hazin (Beyrut,1963) ve Alem leyse lena (1965) gibi eserleriyle teknik ve yüksek seviyehikayeler sunmuştur. Genellikle, halkının sorunları üzerine odaklanmış vekahramanlarını da sıradan insanlardan seçmiştir. Kahramanlarının çoğu hikayedeoynadıkları rolün bilincinde olmayan çocuk denebilecek yaşlarda kişilerdir.
Özet (Çeviri)
All the literary activities, including the story in Paletsine were alwaysinterrupted due to the wars. However, the story Works in Paletsine, althoughresembling the ones in Lebanon Egypt, emerged a later date.this land, in which poetry,story and novel translations from Russian literature were made by a group led by KhalilBaydas by 1900?s unfortunately was subject to many geographical, political and socialchanges since the beginning of the nineteenth century.Khassan Kanafani (1936/1972) with his Works such as Mawt Sarir Raqam 12(Beirut,1962), Ard Burtaqal al-Hazin (Beirut,1963) and Alam Laysa Lana (1965),presented technical and high-level stories.Generally Khassan Kanafani concentrates onthe problems of his people and choses his heroes are children from ordinary people.Most of his heroes are children and youngters who are not the ages that can lead them tobe conscious of the roles they play in the story.