Avrupa Birliği yolunda reform: Kamu yönetimi temel kanunu
Reform for the sake of European Union: The basic reform for public administration
- Tez No: 189380
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
AVRUPA BİRLİĞİ YOLUNDA REFORM:KAMU YÖNETİMİ TEMEL KANUNUHAZIRLAYAN: İDİRİS ERYILDIZBu çalışmada; yönetimde yeniden yapılanmaya duyulan gereksinim, Türkkamu yönetiminde var olan sorunlar, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yönetsel uyumuve yirmi birinci yüzyıl kamu yönetimi anlayışı bağlamında ele alınmaktadır. Buçerçevede Kamu Yönetimi Temel Kanunu'nun Türk kamu yönetiminde yaratmasıolası etkileri ve bunların sonuçları Birliğe yönetsel uyum açısından analitik bir bakışiçerisinde tartışılmıştır. Kamu Yönetimi Temel Kanunu ve onun tamamlayıcısıniteliğindeki diğer reformlar; merkezi yönetim ile mahalli idareler arasındaki görev,yetki ve hizmet bölüşümü, merkezi yönetimle mahalli idareler arasındaki ilişkilerinniteliği ve reformlarla ulaşılmak istenen hedefler açısından da değerlendirilmiştir. Bubağlamda yapılmaya çalışılan reformlar, batıda son yirmi yıldan beri uygulanmaalanı bulan yeni kamu yönetimi anlayışının Birliğe entegrasyon açısından Türk kamuyönetimine yansımasıdır. Tartışma verileri ışığında kamu yönetimine yönelik olarakgirişilen yapısal değişim çalışmalarının bütüncül bir bakış açısı içerisinde geleceğedönük sonuçlarıyla birlikte analiz edilmesi gerekmektedir. Bu noktada kamuyönetimini yeniden yapılandırırken yapısal değişimin yönetimi açısından toplumsaluzlaşmanın taşıdığı önem ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTREFORM FOR THE SAKE OF EUROPEAN UNION: THE BASIC REFORM FORPUBLIC ADMINASTRATIONIDIRIS ERYILDIZThis study examines the need for reorganisation of public administration, the basicproblems of Turkish public administration, Turkey?s administrative integration with the EUand the twenty first century concept of public administration. In this frame, the possibleeffects of the Basic Reform for Public Administration on the Turkish public administrationand resultant caveats are evaluated with an analytical point of the view. The basic reform andcomplementary initiatives are taken into account in line with power-sharing arrangementsbetween central and local governments, the main features of the relations and the finaloutcome to reach by these reforms.The reforms implemented by the government can be regarded as the Turkish versionof the changes seen in the West for the last twenty years or so. Therefore, there is a greaterneed to comprehend the issue by examining the current developments and possible effects tobe seen in the account of the reforms in Turkey. Consequently, the thesis found that for thereconstruction of public administration there is always great pressure on the social consensusduring the management of transformation.