Sınıf öğretmenlerinin yeni ilköğretim programı hakkındaki görüş değerlendirme ve yeterlilikleri üzerine bir araştırma
The Primary education teachers opinions qualifiednes and evaluations about the new primary education programme
  1. Tez No: 189379
  2. Yazar: ÖMER GEREK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖNDER PİLTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZETCumhuriyetin ilanıyla başlayan ilköğretimdeki yenileşme hareketleri, günümüzekadar farklı müfredat programları uygulanarak sürdürülmüştür. Uygulamaya koyulanher program, bir önceki programda görülen aksaklıkları ortadan kaldıracak ve ihtiyacacevap verebilecek şekilde geliştirilmiş veya tümden yenilenmiştir.2004-2005 eğitim yılında pilot okullarda uygulanan, 2005-2006 yılında tüm yurttauygulamaya koyulan Yeni İlköğretim Programı, eğitimdeki büyük değişimioluşturmuştur. Bu araştırmanın amacı, Yeni İlköğretim Programı'nın öğrencilerüzerindeki etkisini, öğretmen gözlemlerine göre ortaya koymaktır.Bu çalışmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın evreniniKonya ili Kulu ilçesinde görev yapan 177 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Randomyöntemiyle örnekleme seçilen 141 sınıf öğretmeninden 113'üne ait bilgilerdeğerlendirmeye alınmıştır. Araştırma verilerinin analizinde Excel 7.0 ve SPSS 10.0istatistik programları kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda; Yeni İlköğretim Programı'nınöğrencileri derse motive etme, öğrenme kolaylığı ve kalıcı öğrenme, öğrencilerin yaşamkalitesini artıracak temel beceriler kazandırma ve öğrencilerde istendik davranışlaroluşturma konusunda başarılı bir program olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe revolution of the renewal in the primary education which is started by thefoundation of Republic of Turkey are continued until today by applying variouscurriculums. Every program applied into practise are improved in order to eliminatethe problems found in the previous programme and in order to meet all needs or theyare fully renewed.The new primary school educational program which was implemented in pilotschools in the year of 2004 -2005,and across the whole country in the year of 2005-2006has constituted a big change in Turkish educational life. The aim of this study is tobring up the effects of the New Primary Education Program on the students accordingto teachers view.In this research quantitative research methods were used. The research wasconducted on 177 primary school teachers in Konya/Kulu. Knowledges about 113teachers out of randomly selected 141 teachers was assessed. Excel 7.0 and SPSS 10.0statistics programmes are used in analyzing the data.At the end of the research it was noted that The New Educational Program haspositive effects on children in terms of motivating students for the lectures, facilitation oflearning, permanent learning, enabling students to gain some basic abilities that willmake increase their life qualities, and constituting wanted behaviours .