I.Gıyase'd-din Keyhüsrev'in Bizans serüveni ve Bizans ile mücadeleleri
I.Giyase'd-din Keyhusrev's Byzantium adventures and his batter with Byzantium
- Tez No: 189401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türkiye Selçukluları Sultanı II.Kılıç Arslan, yaşlanınca ülkeyi on bir oğluarasında paylaştırdı. Bunlardan en küçüğü olan I.Gıyase`d-Din Keyhüsrev`edevletin batısında ve Bizans sınırında olan Uluborlu melikliğini verdi. II.KılıçArslan, ölmeden önce Keyhüsrev`i veliaht ilan edince, onun ölümüyleI.Gıyase`d-Din Keyhüsrev 1192 yılında Türkiye Selçukluları Devleti`nin sultanıoldu.I.Gıyase`d-Din Keyhüsrev, saltanatı zamanında Menderes nehri civarınabaskınlar yaparak Bizans`a zarar vermişti. Fakat ağabeyi Rükne`d-Din SüleymanŞah`a yenilince Bizans`a sığınmak zorunda kalmıştır. 1204 Latin işgali ilekayınpederi Manuel Mavrozomes`e sığınan Gıyase`d-Din Keyhüsrev, ağabeyininölümünü öğrenince Anadolu`ya davet edilip ikinci kez tahta geçmiştir (1205).Anadolu`da ticari faaliyetleri düzene koymak için Karadeniz ve Akdeniz`eseferler düzenleyen ve Menderes nehri civarına akınlar yapan Keyhüsrev`in znikRum mparatoru ile arası açılmıştır. Bunun sonucunda 1211 yılında yapılanAlaşehir Savaşı`nda ise I.Gıyase`d-Din Keyhüsrev şehit olmuştur.
Özet (Çeviri)
II.Kılıç Arslan, the Sultan of Turkey Sejukids, shared the country amonghis eleven children when he aged. He declared him the ruler of Uluborlu whichwas in the west of the country and in Byzantium border. As II.Kılıç Arslanannounced I.Gıyase`d-Din Keyhüsrev as crown prince before his death,I.Gıyase`d-Din Keyhüsrev became the ruler of Turkey Seljukids in 1192 as aresult of his death.I.Gıyase`d-Din Keyhüsrev damaged Byzantium by raiding in theneighbour hood of Menderes river in his sovereignty time. But his brotherRükne`d-Din had to take refuge in Byzanyium when he was defeated bySüleyman Şah. Gıyase`d-Din Keyhüsrev, who took refuge in ManuelMavrozomes, who was the father in law of him, as aresult of Latin raid in 1204,was invited toAnatolia and was enthroned fort he second time in 1205 when thelearned his brother`s death. Keyhüsrev, who arrenged raids to black sea andmediterranean and made raids to Menderes river in order toarrenge commecialactivities in Anatolia, had problems with Theodoros Laskaris, the emperor of theNicaea. As a result of this, at Alaşehir war which was done in 1211, I.Gıyase`d-Din Keyhüsrev mastyred.