Türk sözü tahlili fihrist-inceleme-metin
Turkish word study text of contents analysis
  1. Tez No: 189400
  2. Yazar: HANIM AYŞE ERHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÂLİM GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
ÖZETTÜRK SÖZÜTAHLİLÎ FİHRİST-İNCELEME-METİNHanım Ayşe ERHANTürk Sözü, 12 Nisan 1914 - 24 Temmuz 1914 yılları arasında on altı sayıyayımlanmış ideolojik ve edebû bir dergidir. Müdürü Celal Sahir, Başyazarı ÖmerSeyfettin'dir. İstanbul'da Tanın Matbaası tarafından yayımlanmıştır.Türk Sözü Milli Edebiyat döneminde yayımlanmıştır. İçinde bulunduğu döneminözelliklerinden etkilenmiş; halkta Türklük bilincini uyandırmaya çalışmış, dilimizinTürk dili edebiyatımızın Türk edebiyatı olması için mücadele etmiştir. Savunduğufikirlerle hiçbir zaman çelişkiye düşmemiştir. Yayımlandığı dönemdeki bazı büyükdergilerin gölgesi altında kalmışsa da başarılı olmuştur.Tezimizle tarihin karanlıkta kalmış bir köşesini aydınlatmaya, edebiyatımıza vekültürümüze sahip çıkmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTURKISH WORDSTUDY TEXT OF CONTENTS ANALYSISHanım Ayşe ERHANTurkish Word is an ideological literary journal published in sixteen numberswithin the frame of nationalism progress between April 12, 1914 and July 21, 1914. Itsdirector was Celal Sahir and editor was Omer Seyfettin. It was published by Tanın Printhouse.Turkish Promise was published within the period of National Literature. It wasaffected by the features of time; it tried to evoke community consciousness of being Turkby public, struggled to make our language the language of Turkish literature. It nevercontradicted with the opinions it advocated. It came off; even it remained under theshadow of major journals.We tried to illuminate a corner of history remained in dark and to claim ourliterature and culture.