I. Gıyaseddin Keyhüsrev ve II. Süleymanşah Dönemi Selçuklu tarihi
Seljuks history in the reign of Ghiyath al-Din Kaykhusraw I and Sulaymanshah II (1192-1211)
  1. Tez No: 104875
  2. Yazar: SELİM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
oz Sultan H.Kılıç Arslan'ın 1184'de ülkesini oğullarına paylaştırmasından sonra, Gıyâseddin Keyhüsrev Selçuklu Devleti'nin batı bölgesine, merkezi Uluborlu olan Bizans sınır eyaletine, Rükneddin Süleymanşah ise merkezi Tokat olan eyalete melik tayin edildi. Keyhüsrev melikliği döneminde Bizans Devleti'ndeki siyasî karışıklıklardan istifade ederek fetihlerde bulundu. Ayrıca Alman Haçlı ordusuna karşı savaştı. Veliaht ilân edilen Keyhüsrev, babasının ölümünden sonra 1192'de Türkiye Selçuklu Sultanı oldu. Menderes Nehri çevresini fethetti. Kardeşlerini kendisine tâbi kılan ve büyük bir askerî güce kavuşan Süleymanşah, I.Gıyâseddin Keyhüsrev'den saltanatı kendisine bırakmasını istedi. 1196 yılında iki kardeş arasında yapılan anlaşma sonrası Süleymanşah Türkiye Selçuklu Devleti'nin yeni sultanı oldu. II. Süleymanşah Kilikya Ermeni Krallığı'nı kendine tâbi kıldı. Saltuklular'ın hâkimiyetine son verdi. Gürcüler ile yaptığı savaşta mağlup oldu. II. Süleymanşah Ankara'yı kardeşi Mesud'tan alıp, Selçuklu siyasî birliğini temin ettikten bir müddet sonra öldü (1204). n.Süleymanşah'ın yerine küçük yaştaki oğlu III.Kılıç Arslan sultan ilân edildi. Ancak uç beyleri ve diğer bazı devlet adamlarının isteği ve desteği ile Keyhüsrev yeniden Türkiye Selçuklu sultanı oldu. Keyhüsrev ikinci saltanatı döneminde Kilikya Ermenileri tarafından metbû tanındı. Antalya'yı fethetti (1207). Alaşehir Savaşın'da şehit oldu (1211). I.Gıyâseddin Keyhüsrev ve n.Süleymanşah dönemlerinde Türkiye Selçuklu Devleti 'nde her alanda iktisadî ve kültürel gelişmelerle halkın refah seviyesi arttı. Ülkede imâr faaliyetleri yoğunlaştı ve şehirler sanat eserleri ile süslendi ABSTRACT After Qihj Arslan II divided out his country amongst his children in 1184, Ghiyath al-Din Kaykhusraw was appointed as Lord to the western area, the frontier of Byzantium, where the state capital was Sozopolis while Rukn al-Din Sulaymânshâh was appointed to the state whose capital was Dokeia. During his sovereignty Ghiyath al-Din Kaykhusraw conquered some places by making use of the political disorders in the Byzantium. Moreover, he fought against German Crusade. Appointed as Heir Apparent and becoming the sultan of Seljuks after the death of his father in 1 192, Ghiyath al-Din Kaykhusraw conquered the lands around Meander River in his first sovereignty. Sulaymânshâh, who made his other brothers subordinate to him and thus gained a great deal of military power, wanted Ghiyath al-Din Kaykhusraw to leave the sovereignty to himself and invaded Ikonion. After an agreement between the two brothers in 1196, Sulaymânshâh became the new sultan of the Turkish Seljuks State. Sulaymânshâh II put the Cilicia Armenian Kingdom under his sovereignty. He put an end to the sovereignty of Saltuks. He was defeated in a war by the Georgians. Sulaymânshâh II died later on after he took over Ankara from his brother Mesud and obtained the political unity of the Seljuks (1204). Qihj Arslan III, the youngest son of Sulaymânshâh II, was appointed to his place. Ghiyath al-Din Kaykhusraw, who however, became the Turkish Seljuks' Sultan once again by the wish and support of the Frontier Rulers and some other state high officials, was recognised as sovereign by the Cilicia Armenians in his second sovereignty. He conquered Attaleia (1207). He became a martyr in Alaşhehir War (1211). In the periods of Ghiyath al-Din Kaykhusraw I and Sulaymânshâh II, welfare of the people increased through the economical and cultural improvements in every area in the Turkish Seljuks State. Public improvements became dense in the country and the cities were decorated with works of art. m
Özet (Çeviri)