Mevlana'nın Mesnevi'sinde insan-alem ilişkisi çerçevesinde dünya hayatı
World life in the frame of human being-world relationship in Mevlana Masnavi
  1. Tez No: 189407
  2. Yazar: ABDULLAH KUŞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLÂVER GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
TEZ ÖZETHazırlayan: Abdullah KUŞLUTez Konusu: Mevlânâ'nın Mesnevû'sinde nsan-Âlem lişkisi Çerçevesinde DünyaHayatıTEZ N AMACIBüyük bir mutasavvıf, mütefekkir ve gönül adamı olan Mevlânâ'nın her bir eseriönemli olmakla birlikte, Mesnevû bir çok dile tercüme edilmiş ve yıllardan beri insanlığaışık tutmuştur. Bu çalışmamızdan maksat, Mevlânâ'nın bu güzide eserini esas alarakdünya hayatını nasıl yorumladığını aktarmaktır.TEZ N ÇER ĞKısaca çalışmamızın içeriğinden bahsetmek gerekirse, bu çalışma ayrı başlıklaraltında beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilk olarak dünya kelimesininkökenini, dünyanın ilk yaratılışını ve dünyanın yaratılmasının Mevlânâ'ya göre neanlama geldiğini inceledik. kinci bölümde genel olarak dünya hayatı ile ilgili âyet vehadislerle birlikte sûfûlerin ve Mevlânâ'nın dünya hayatı ile ilgili görüşlerini inceledik.Üçüncü bölümde genel olarak canlıların özel olarak ise insanların dünya hayatındakikonumlarını araştırdık. Dördüncü bölümde dünya hayatı karşısında Allah'ın seçkinkullarının tutumlarına değindik. Son bölüm olan beşinci bölümde ise, insanoğlununneler yaparak hayatını anlamlı kılabileceğini aktarmaya çalıştık.Sonuç olarak Mevlânâ'ya göre dünya hayatı bütün insanlar için bir imtihandır.Aynı zamanda dünya hayatı mahşer günü için bir ekim tarlasıdır. Bu sebeple insanlardünya hayatına ne ekerlerse; mahşer gününde onu biçeceklerdir. Bunun yanındainsanoğlunun her iki dünyada da bu olmasının tek yolu vardır; o da insanın ?elest-bezmi? ndeki sözleşmeye sadık kalmasıdır.ABSTRACTPrepared by: Abdullah KUŞLUThesis Subject: World Life in the frame of Human Being-World relationship inMevlana MasnaviPURPOSE OF THESISEach work of Mevlana who a big sufi, thinker and heartfelt man, is important.However his Masnavi had been translated to many languages and it since many yearshad been enlightened to human being. Our purpose in this study is to quote howMevlana interprets world life in point of his outstanding works.CONTENTS OF THESISIf need be, we briefly speak of contents of study, this study is taken form fivechapters under the different titles. In the first chapter, we initially examined what theorigin of ?world? word, first creation of the world and creation of the world meanaccording to Mevlana. In the second chapter, we studied generally Quranic verses andhadithes concerning world life with ideas of Sufis and Mevlana regarding with worldlife. In the third chapter, we looked into the status of living beings in general and humanbeing privately. In the fourth chapter, we touched on attitudes of Gods' distinguishedman in the face of world life. Finally in the fifth chapter, we tried to narrate whatpeoples do to make his life meaningful.Consequently world life is an examination for each human being in respect ofMevlana. At the same time, world life is an arable field for last judgment day.Therefore if people what sow, they will reap that's. In addition, there is one way to behuman being peaceful in two worlds: that is, to stand by human being to covenant in?elest-bezmi?, the world of spirits.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPrepared by: Abdullah KUŞLUThesis Subject: World Life in the frame of Human Being-World relationship inMevlana MasnaviPURPOSE OF THESISEach work of Mevlana who a big sufi, thinker and heartfelt man, is important.However his Masnavi had been translated to many languages and it since many yearshad been enlightened to human being. Our purpose in this study is to quote howMevlana interprets world life in point of his outstanding works.CONTENTS OF THESISIf need be, we briefly speak of contents of study, this study is taken form fivechapters under the different titles. In the first chapter, we initially examined what theorigin of ?world? word, first creation of the world and creation of the world meanaccording to Mevlana. In the second chapter, we studied generally Quranic verses andhadithes concerning world life with ideas of Sufis and Mevlana regarding with worldlife. In the third chapter, we looked into the status of living beings in general and humanbeing privately. In the fourth chapter, we touched on attitudes of Gods? distinguishedman in the face of world life. Finally in the fifth chapter, we tried to narrate whatpeoples do to make his life meaningful.Consequently world life is an examination for each human being in respect ofMevlana. At the same time, world life is an arable field for last judgment day.Therefore if people what sow, they will reap that?s. In addition, there is one way to behuman being peaceful in two worlds: that is, to stand by human being to covenant in?elest-bezmi?, the world of spirits.