Ebu Bekir Muhammed b. Ebi İshak İbrahim b. Ya'kub el-Gülabadi'nin (380/990) Maani'l-Ahbar adlı eserinin (122-240 varağının tahkiki)
Ebu Bekir Muhammed b. Ebi İshak İbrahim b. Ya'kub el-Gülabadi'nin (380/990) Maani'l-Ahbar adlı eserinin (122-240 Varağının tahkiki)
  1. Tez No: 189406
  2. Yazar: NADİR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN KOÇKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tezde, H. 4. asırda yaşamış kelamcı, muhaddis ve mutasavvıf EbuBekir el-Gülabadi' nin (380/990) Maani'l-Ahbar adlı eserinin 122-240. varaklararası tahkik edilmiştir.Tezin yapılmasındaki amaç, Maani'l-Ahbar adlı eseri tahkik ederekistifadeye hazır hale getirmek ve eserin müellifi olan Ebu Bekir el-Gülabadi' ninhayatını, ilmi şahsiyetini sistemli bir şekilde ortaya koymaktır.Yazma nüshalar halinde bulunan esere kolaylıkla ulaşılamamakta veeserden istenilen seviyede istifade edilememektedir. Yaptığımız çalışmayla buproblemi gidermeyi ve eseri bilim dünyasına kazandırmayı amaçlıyoruz.Eserin bir kısmı daha önce tahkik edilip, tamamı üzerinde bir çalışmayapılmamış olması, sufilerin hadisleri/ sünneti anlama ve yorumlamametodlarını göstermesi sebebi tezin önemini artırmaktadır.Eser, hadis şerh tarihi açısından ilk hadis şerhi olması yönüyle sonderece önemlidir. Bunun yanı sıra eser, sufilerin hep merak edilegelen ve aynızamanda çokça eleştirilen, hadisleri anlama ve yorumlama metotlarını, daha daönemlisi hadisleri ve sünneti nasıl anladıklarını göstermesi açısından, ayrı biröneme sahiptir.Nüsha incelemesi yaptığımız ikinci bölümde ise eserin nüshalarıaraştırılmış, bu nüshalardan beş tanesi seçilerek eser tahkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This theis wihich is called ?Tahkik (edition-critic) and (finding outthe hadiths) Miftahu Maani?l-Ahbar from Ebu Bekir Muhammed b. İshak el-Kelabazi (d. 380/990) (Manuscription 120-240 Folio)? contains anintroduction, two chapters and it consists 243 pages.In the chapter, historical and political characteristics of Ebu Bekirel-Gülabadi?s country have been examined. The political position ofMaveraünnehr district before Islam and it?s Islamization process has beenalso studied shortly. After that is has been tried to obtain the caliph andgoverners contribution which was positive or negative, during theIslamization process with the help of the writers birth place and itssurrounding where Emevies and Abbasiyen politics which was executed.After had been brought out the politics and Islamic position in Buhara, ithas been tried to point out the social-cultural environment where theauthors lived. the conflict has been solved on the writers and has beenconcluded as Ebu Bekir Muhammed b. İbrahim b. Ya?kub b. Yusuf b. Kesirb. Hatim. Abdurrahman b. Ya?dub b. Yusufb. Kesir b. Hatim b.Abdurrahman.The second shapter is mainly concerned about manuscription ofthe Ebu Bekir el-Gülabadi?s, called Maani?l-Ahbar, (now in the ŞamZahiriye Librariy, 382, hadiths:243 and 398 folio) and studied the first 120folio in the whole manuscription. In this study it has been used totaliyseven coples, five ofthem basically and two of them when they reguried.All teh differences in the copies have been emphasized in the footnotes.Sometimes it has benn pointed out comparison from the copies footnote.