Marka tescilinin koruma fonksiyonu
Protection function of mark registration
  1. Tez No: 189417
  2. Yazar: ALİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKNUR ULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmamızın konusu, markanın tescili ile sağlanan korumadır. Tescil işlemlerihangi süreçlerden oluşmaktadır? Hangi işaretler tescil edilebilir? Mutlak veya nispi retsebepleri nelerdir? Markalar arasındaki ayniyet veya benzerlik karıştırılmaya sebep olmaktamıdır? Marka sahibinin, markanın kullanılmasına engel olamayacağı, koruma kapsamındagörülmeyen haller nelerdir? Bu çalışmamızda, belirttiğimiz konulara cevap bulacaksınız.Çalışmamız üç ana bölümde oluşmaktadır.Birinci bölümde marka kavramı, markanın fonksiyonu, kapsamı ve sınırları konusunadeğinilmektedir. Bu bölümde markanın tanımı, markanın hangi fonksiyonları ortaya koyduğu,marka hakkının hangi durumları kapsadığı, markanın hangi hakları doğurduğu ve bu hakkınsınırlarının neler olduğu konularına temas edilmektedir.İkinci bölümde ise markanın tescili işlemleri ve tescile engel durumlar üzerindedurulmaktadır. Marka tescilinde izlenen süreç, gerekli belgeler detaylarıyla anlatılmaktadır.Tescile engel durumlar mutlak ret sebepleri ve nispi ret sebepleri alt başlıklarına ayrılmaktave bu konu da ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.Üçüncü ve son bölümde markanın korunması, korunmayı gerektiren haksız kullanmaşekilleri, karıştırılma ihtimali ve koruma kapsamı dışında kalan haller ele alınmaktadır.i
Özet (Çeviri)
This thesis theme is protection obtain with mark registration. Which phases is to occurregistration process? Which signs can registration? What are absolute and relative rejectionreasons? Do Marks among identity and resemblance cause to confuse? What are situationowner mark prevent marka to use and protection outside? This thesis is reply to state matter.This thesis consist of third main chapters.In first chapter, mark concept, function of mark, scope and limited be mention theme.İn this chapter, mark definition, function of mark, mark rights include situation and markrights restricted be described.In second chapter, mark registration process and registration obstructioned situation bedwell upon. Following phase in the mark registration, required documents be explained asdetailed. Registration obstructioned situations as osulate and relative rejection reasons bedesricbed.In third and last chapter, mark protection, unjust use ways needed protection, confusepossibility and protection outside situation be described.ii