Peyami Safa'nın dil, edebiyat, kültür ve topluma dair yazıları -dergilerde yer alan yazılar-
The Articles of Peyami Safa about language, iterature, culture and society -the articles at the journals-
- Tez No: 189418
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
Peyami Safa, Türk edebiyat ve fikir hayatının önde gelen isimlerinden biridir.Çok yönlü kişiliği ve parlak zekâsı sayesinde sayısı yüzlerle ifade edilen pek çok esereimza atmıştır. Özellikle fıkra ve makale konusunda çok başarılıdır.Hazırladığımız çalışmada, Peyami Safa'nın tespit edilen dergilerdeki yazıları biraraya getirilmiştir. Bu dergiler; Fağfur, Süs, Yeni İnci, Papağan, Yedigün, Çığır,Gündüz, Herşey, Foto Magazin, Bozkurt, Ülkü, Bilgi, İç Varlık ve Düşünen Adam'dır.Sözü edilen dergilerde Peyami Safa'nın yüz otuz altı tane yazısı bir arayagetirilmiştir. Bu yazılar ?Dil, Edebiyat, Kültür ve Topluma Dair Yazılar? başlığı altındaele alınmış ve Peyami Safa'nın hayatı, edebû şahsiyeti, eserleri ışığındadeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Peyami Safa is one of the headliner of Turkish literature and thought life.By courtesy of his character and brilliant brain, he signed to a lot of work that isexpressed by hundreds. Especially, he is too successful about article and column.At this study, the articles of Peyami Safa which were at the journals arecollected. These journals are; Fağfur, Süs, Yeni İnci, Papağan, Yedigün, Çığır,Gündüz, Herşey, Foto Magazin, Bozkurt, Ülkü, Bilgi, İç Varlık and DüşünenAdam.At these journals, a hundred and thirty-six articles of Peyami Safa arecollected. These articles are studied at the headline of ?The Articles AboutLanguage, Literature, Culture and Society? and the life of Peyami Safa, hischaracter and works are investigated according to them.