Designing the past: Architectural projects in archaeological sites
Geçmişi tasarlamak: Arkeolojik alanlarda mimari yaklaşımlar
- Tez No: 609911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA UZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Müzecilik, Archeology, Architecture, Museology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Geçmişi incelemek ve bu bağlamda arkeolojik bir alanda çalışmalar yapmak çağdaş bir etkinliktir. Fakat; çoğunlukla Avrupa'da olmak üzere, harabelere duyulan büyülü istek ve antik çağa olan güçlü ilginin tarihteki uzun öyküsü, mimarlık ve arkeoloji arasında güçlü bir ilişkiyi temsil etmektedir. Bu ilişkinin tarihte ve mimarlık alanında ilk ortaya çıkışı, Rönesans'ın başlangıcıyla oluşmuştur. Bu tezde; mimari müdahale, geçmişin anlaşılması, yorumlanması ve temsil edilmesi için bir araç olarak, disiplinler arasında yapılan ikili diyalog şeklinde ele alınmıştır. Bu disiplinlerden ilki, geçmişin malzemesiyle temas halinde olan mimari yapılar üzerine devam eden tartışmalardır. İkincisi ise, bahsi geçen ilişkinin katmanlı ve karmaşık doğası nedeniyle kavramsallaştırmaya ihtiyaç duyulan argümanıdır. Bu bağlamda tez dört ana bölümde ele alınmıştır; Giriş bölümünde; çalışmanın amacı, içeriği ve yöntemi analiz edilmiştir. Birinci bölümde; mimarlık ile arkeoloji arasındaki yakın ilişkinin tarihi incelenmiştir. İnsanın, toplumların kökenini keşfetme merakı ve geçmişten otantik ve estetik bulduğu nesneleri biriktirme arzusu, günümüzdeki müzecilik disiplininin temellerini oluşturmaktadır. Bunun gibi uygulamalar; daha sonraları mimarlar ve diğer disiplinlerin uzmanları tarafından antik kentlere yönelik yoğun bir harekete evrilen ilgiyi ortaya çıkarmış, bu durum ise beraberinde anıtsal yapıların korunması ve restore edilmesi meselesini getirmiştir. Bu sebeple birinci bölüm, miras alanlarının korunmasına ilişkin mihenk taşları olarak tanımlanabilecek yasal çerçeveler ve uluslararası düzenlemeler üzerine özet bir araştırma ile kapatılmıştır. İkinci bölüme başlarken çalışma; çoğunlukla müze fonksiyonuyla sınırlı olan mimari yapılara odaklanmaktadır. Koruma, müzecilik ve değerlendirme gibi konseptler üzerinden; geri dönüştürülebilirlik, strüktürel bağımsızlık, devamlılık ve kesinti, yapım ve yeniden yapım gibi bazı temel tasarım ilkeleri, tektonik karakterleri ve harabeyle olan ilişkileri göz önüne alınarak gruplanan dört ana tipoloji altında tanımlanmıştır. Yukarıda belirtilen kurallar; müdahaleler arasında bir sınıflandırma oluşturmuş gibi görünse de, benzer koşullar altında çok çeşitli projeler ve hiç bitmeyen tartışmalar olduğuna dikkat çekmek gerekmektedir. Geçmişin karmaşık örüntüsü ve doğru temsilinin güç olması, tezin sadece proje ve tekniklerin analizinden ziyade, mimarlık ve arkeoloji ilişkisinin teori ve pratiği arasındaki açmazın tartışmasını önemli kılmaktadır. Bu kapsamda tartışma; yorumlama, ufuk, tarih, hafıza, deneyim ve algı gibi geçmişle ilşkilendirilebilecek kavramların üzerinden devam etmektedir. Sonuç bölümünde tez; teknolojideki güncel değişimlerin ve beraberinde gelen yeni bir çağ anlayışının, mimarlık ve arkeoloji disiplinleri arasındaki ilişkinin geleceğine dair ne gibi söylemler geliştirebileceğine dair öngörüde bulunmaktadır. Mimarlığın arkeoloji bağlamında; farklı ve iç içe geçmiş kavramlar aracılığıyla, yeni tartışmalar ve değerlendirmeler geliştirme potansiyeline sahip olması nedeniyle, geçmişi anlamanın ve tasarlamanın bir mimari tasarım ve kuram meselesi olduğu söylenebilir sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studying the past, working on an archaeological site is a contemporary activity. But the fascination of ruins and the strong interest to the ancient recall a long journey from history, mainly European since the Renaissance which marks mainly the origin of the relationship between architecture and archaeology. In this research, architectural intervention as a medium for the understanding, interpretation and the representation of the past will be discussed through a double dialogue between two disciplines; one is the ongoing debate on architectural productions in touch with the material past, and the other is the conceptualization of the relationship because of the polysemous nature of the argument. According to this, the study consists of four main parts; In the introductory chapter; purpose, content, and the method of the study are mentioned. In the second chapter, the history of the close link between architecture and archaeology is examined. The curiosity people have in the roots of humanity and the desire to collect the varied and beautiful objects from the past has set the primary trials of the current study of museography. Those practices turned into a movement to ancient sites by mostly architects and other scholars to watch and study the immovable ruins on site which has raised the issue of conservation and preservation of the monuments. In this context, the chapter is closed with brief research on the legal frameworks and international regulations which can be identified as the cornerstones of heritage site protection. At the beginning of the second chapter, the study focuses on architectural productions which are mostly limited to museographic projects. Through the processes of conservation, musealisation, and valorization of the site and its surroundings, some physical design guidelines such as reversibility, structural independence, continuity and discontinuity, construction and reconstruction are identified and linked to four main architectural styles that are observable by considering their tectonic characters and links with the ruins. Although the aforementioned guidelines seem to form a categorization between interventions, it is noteworthy to say that there is a wide variety of projects and never-ending discussions under similar circumstances. Because of the entangled characteristic of the past and its representation, rather than just a mere analysis of the projects and the techniques, the dissertation looks at the dilemma between theory and praxis, and contemplate the argument which is believed to have a hermeneutical nature over some key concepts such as interpretation, horizon, history, memory, experience, and perception. Eventually, the thesis concludes with some foresight of what the future relationship between architecture and archaeology could be like together with the changes in technology, consequently, in the perception of the new age and societies. It can be said that understanding and designing the past is a matter of architectural design and theory because of the opportunity that architecture has as a tool in the context of archaeology to develop new discussions and evaluations through diverse and intertwine concepts.