Mehmed Zihni Efendi'nin Nimet'i İslam adlı eserindeki hadislerin tahric ve değerlendirilmesi (oruç, zekat, hac ve nikah bölümleri)
The Evaluation and the fixing of the resources of the Mehmet Zihni Efendi's book named Nimet'i Islam (savm, salah, hac and nikah parts)
- Tez No: 189439
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHİTTİN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İlim ve kültür dünyamızın seçkin şahsiyetlerinden olan Zihnû Efendi,Osmanlı'nın son dönem âlimlerindendir. Te'lif ettiği eserleri, uzun yıllar derskitabı olarak okutulmuş ve bunların içerisinde özellikle Nimet-i İslam, halkımızınve ilim ehlinin ellerinde muteber bir konuma yükselmiştir.Zihnû Efendi, Osmanlı döneminin buhranlı dönemlerinde yetişmesinerağmen, tedris hayatını en güzel şekilde değerlendirerek kendini geliştiren mümtazbir şahsiyettir. Arapça konusundaki engin bilgisi, herkesin takdirine sebeb olmuş,Arapça, Fıkıh ve Akâid hakkında yazdığı eserleri, o dönemin mekteplerinde, derskitabı olarak okutulmuştur.Türkçe yazılan tefsir kitapları arasında Elmalılı Hamdi Yazır'ın Hak DiniKur'an Dili adlı eseri ne kadar önemli ise, ilmihal kitapları arasında da, MehmetZihnû Efendi'nin Nimet-i İslam adlı eseri, aynı şekilde önemlidir. Mehmet ZihnûEfendi'nin, alana hâkim oluşu ve ele aldığı meseleleri titizce incelemesi nedeniyle,Nimet-i İslam adlı eseri, diğer ilmihal kitaplarını etkileyen ve bu kitaplara örnekteşkil eden bir ilmihal olmuştur.Zihnû Efendi, Nimet-i İslam'ın Oruç bölümünde 49, Zekât bölümünde 8, Hacbölümünde 30 ve Nikâh ve Talak bölümünde ise 36 hadis rivayet etmiştir. Buçalışmamızda, Zihnû Efendi'nin fıkıh kitabı olan Nimet-i İslam adlı eserinde, fıkhûbir konunun desteklenmesi maksadı ile nakledilen, Oruç, Zekât, Hac, Nikâh veBoşanma bölümlerine ait toplam 123 hadisin, hadis kitablarındaki yeri tespitedilmiş; ulaşabildiğimiz kadarıyla hadis âlimlerin görüşlerinden yararlanarak,senedi hakkında bilgi verilerek hadislerin tahric ve değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mehmed Zihni Efendi, one of the most prominent scholars in the lastOttoman period, is a distinguished scholar . His one of the most important book,Nimet-i İslam, is praised by the muslim people and became a course book duringlate Ottoman period.Although he has lived in Ottoman?s depression times, he has trained verywell especially Arabic literature. He has also written Fıqh and Aqaid books thatwere course books in medrese.Regarding tefsir, what Elmalı Hamdi Yazır?s Hak Dini Kuran Dili means isthe same in ilmihal what Mehmed Zihni Efendi?s Nimet-i İslam means. He hasinspired the others and became one of the basic references for these ilmihal books.With respect to its importance in ihmihal ilm, Nimet-i İslam is a distinguishedbook that a lot of people utilized after Mehmed Zihni Efendi.Mehmed Zihni Efendi composed 49 hadith in Savm, 8 hadith in Zekat, 30hadith in Hacc and 36 in niqah and talaq. In this work ,totally, 129 hadith are fixedin hadith books. Also they are evaluated (tahric) with regard to the people whoreported these hadith. Hopefully, this humble work will contribute to theunderstanding of Nimet-i İslam for other works in this area.