Natıki-Divanı gazeller kısmı inceleme metin
Natiki is Divan gazel's part partion of text
- Tez No: 189438
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMRA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
Çalışmamız 18.yy divan şairlerinden Nâtıkû'nin Dûvânındaki Gazeller Kısmınınİnceleme Metni şeklindedir. Nâtıkû'nin Dûvânın iki nüshası 825 ve 963 numaralardaYapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesinde bulunmaktadır. Şâirin hayatı hakkındakaynaklarda bilgiye rastlayamadık.Nâtıkû-Nâtık mahlasını kullanan başka bir şâir tespit ettik ; bu şâir Amet DursunNâtıkû'dir. Ahmet Dursun Nâtıkû'nin İst. Ünv. Kütüphanesinde bir Dûvân'ınınbulunduğunu tespit ettik ve Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesindeki Dûvân'larlakarşılaştırdık. Üzerinde çalıştığımız Nâtıkû Dûvânı ile Ahmet Dursun Nâtıkû Dûvânı'nınfarklı olduklarını tespit ettik.Çalışmamız üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde şâirin hayatı,eseri ve edebûşahsiyeti vardır. İkinci bölümde eserin nüshaları, şekil özellikleri, sanatı dil ve üslupözellikleri, vezin, kafiye-redif ve transkripsiyon alfabesi vardır. Üçüncü bölümdegazeller, bibliyografya ve indeks bulunmaktadır. Dûvân'da 399 gazel vardır.Metin kurarken dikkatli ve titiz olmaya çalıştık. İncelememizde tek bir nüshayı esasalmadık. Nüsha farklılıkları oluşunca, vezin,kafiye, anlam açısından en uygun şeklitercih etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study is a searching examination text of the part of the odes of the18th century poet Natiki?s Divan.Two copies of the Natiki?s Divan have been in the library of YapıKredi Sermet Çiftler with number 825 and 963. I could not reach informationabout the life of the poet in the sources. Meanwhile, I found one another poetthat used nickname of the Natiki-Natık. He is Ahmet Dursun Natiki. As Isearched that I found a Divan of the Ahmet Dursun Natiki in the library of theİstanbul University and I compared it with the ones in the library of Yapı KrediSermet Çiftler. And I saw that they are different from each other.There are 3 parts of my study. In the first part there are life of the poet,his study and his literary personality. In the second part there are copies, formfeatures, art, language and style features, meter, rhyme of the divan andbibliograpy. In the third part there are odes, dictionary and index.Inside the Divan there are 399 odes. I tried to be careful and choosywhile I was setting the text. I did?t take only one copy as base. As long as thereare more than one copy, I tried to prefer the most suitable form in terms ofmeter, rhyme and meaning.419