Dekoratif ürünlerde Ebru
Ebru in decorative products
- Tez No: 189463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ebru sanatı tarihçesi ile ilgili çelişkilere maruz kalmış ilk olarak kim tarafındanve nerde yapıldığı belli olmayan geleneksel bir sanat dalıdır. Ebru, yoğunluğuartırılmış olan suyun üzerine boyalar ve çeşitli materyaller ile şekil verilen ve budesenlerin kağıt, kumaş, ahşap, cam, seramik gibi objeler üzerine alınmasıişlemidir.Günümüz insanın değişim gösteren ihtiyaçları, teknolojinin sanatsal ve bilimselçalışmalarda sağladığı kolaylıklar ebru sanatının yapımında alternatifler sağlamıştır.Bu da ebrunun sadece kağıt süsleme sanatı olarak kalmayıp farklı materyallerüzerinde denenmesine yol açmıştır. Dekoratif ürünlerde de kendini gösteren ebruhobi amaçlı açılan kurslar yanında, sanatsal çalışmalarda, akademik birimlerde vehemen hemen her alanda ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında ebru sanatıhakkında genel bilgi, yapım aşaması ile çeşitleri hakkında bilgi ve örnekler aynızamanda tezin amacı olan ebrunun dekoratif amaçlı kullanım alanları ile ilgili bilgive örnekler bulunmaktadır.Unutulmaya yüz tutmuş sanatlarımızdan ebru sanatının dekoratif ürünlerlebirleşerek yeni soluklar kazanması, ebru sanatını farklı kullanım alanları iletanıtabilmek olanağı sağlamıştır. Bu sanatımızla ilgilenen kişilere kaynak teşkiletmesi ve ebru sanatını bilimsel bir bakış açısıyla incelemek amacıyla bu çalışmahazırlanmıştır.4
Özet (Çeviri)
The art of Ebru which is not known where and by whom made firstly is an oldTurkish art and it is exposed to contradictions related to its short story. Ebru is aprocess of giving form on densitified water with paints and various materials andundertaking these figures on paper,cloth(fabric),wood,glass and ceramics.The changing needs of modern age mankind and easinesses that thetechnology provides in artistic and scientific works have supplied alternatives inproduction of Ebru art. And this has made a way for Ebru art not only to be a paperdecoration but also to be tried on different materials.Ebru art which also shows itselfin decorative products, comes to the front in hobby intentioned courses,artisticworks,academic units and almost in every areas. In this thesis work there are generalinformations about Ebru art,information and examples about its production phase andkinds and informations and examples about decorative intentioned usage areas aswell.As gaining new breaths by joining to decorative products,ourEbru art which has begun to be forgotten has enabled to introduce itselfwith its differnt usage areas. This work is prepared to be a source for dealers and toexamine Ebru art with a scientific point of view.5