Non-proportional reinsurance
- Tez No: 18948
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEVKİ KAYLAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Orantısız Reasürans R. Can ŞAKARCAN Marmara üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sigortacılık Bölümü Danışmanlar: Doç. Dr. Şevki KAYLAV, Ergin GEDİZ 1991, Sayfa: 149 Bu araştırmada, çeşitli orantısız reasürans tiplerinin temel karakteristikleri, risk kabul prensipleri, avantaj ve dezavantajları, ve bunların kullanımı için uygun sigorta branşları incelenmiştir. Risk başına hasar fazlası, hadise başına hasar fazlası ve hasar oranı fazlası reasüransları, ondört teminat tipi, onbir fiyatı andırma unsuru, ve sekiz fiyatı andırma yöntemi kapsanmıştır. Orantısız reasüransın ihtiyarî ve“trete”uygulamaları incelenmiştir. Uygun olan durumlarda orantılı reasüranslarla karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışma 33 sayfalık bir Türkçe özet içermektedir. ANAHTAR KELİMELER : Orantısız reasürans, risk başına hasar fazlası, hadise başına hasar fazlası, hasar oranı fazlası, ihtiyarı reasürans, trete reasüransı, fiyatlandırma, reasürans primleri, risk, risk kabul kapasitesi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis NON-PROPORTIONAL REINSURANCE R. Can ŞAKARCAN Marmara University Banking and Insurance Institute Insurance Department Supervisors: Asst. Prof. Şevki KAYLAV, Ergin GEDÎZ 1991, Page: 149 In this paper, basic characteristics, underwriting principals, advantages and disadvantages of various types of non-proportional reinsurance as well as suitable accounts for protection of these are investigated. Excess of loss per risk, excess of loss per event and stop loss reinsurances, fourteen forms of cover, eleven rating factors, and eight rating methods are covered. Facultative and treaty applications of non-proportional reinsurance are Studied. Comparisons with proportional reinsurances are made where appropriate. The paper includes a 33 page summary in Turkish. KEY WORDS : Non-proportional reinsurance, excess of loss per event, excess of loss per risk, stop loss, facultative reinsurance, treaty reinsurance, pricing, reinsurance premiums, risk, underwriting capacity. m