Reasürans uygulamaları ve saklama payının belirlenmesi
Reinsurance applications and fixing retention limit
- Tez No: 97886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Ortaya çıkış tarihi kesin olarak bilinmeyen ve sigorta şirketinin sigortalanması olarak tanımlanan reasürans hukuki bir sigorta anlaşmasıdır. Reasürans; satıcıları, alıcıları ve aracıları vasıtasıyla, uluslararası piyasada işlem gören bir hizmettir. En eski risk transferi yöntemi olan reasürans, birçok sigorta şirketinin, üstlendikleri riski dağıtmakta kullandıktan bir araçtır. Reasürans, hasarın veya sigorta miktarının sigorta şirketi ve reasürör arasındaki paylaşımına bağlı olarak birkaç şekilde uygulanmaktadır. Orantılı (bölüşmen) reasürans metodunda, sigorta ve hasar miktarı önceden belirlenen bir oran dahilinde sigorta şirketi ve reasürör arasında paylaşılmaktadır. Bu metod genellikle büyümekte olan sigorta şirketlerinin özsermayelerini artırmak için tercih ettikleri ve kullandıkları reasürans uygulamasıdır. Buna karşın orantısız (bölüşmesiz) reasürans metodunda reasürör önceden belirlenmiş bir saklama payının üstüne çıkan hasarları karşılamayı kabul eder. Bu durumda reasürans sadece üstlenile riski azaltma ve dağıtma yöntemi olmayıp aynı zamanda fınansal bir karar şeklini alır. Başka bir yöntem sigorta işinin teklif edildiği ve bu işi kabul veya reddetme serbestisinin bulunduğu ihtiyari reasürans metodudur. Karşılıklı iş alışverişi ve Pool anlaşmaları ise, şirketlerin birbirine sigorta işi verdikleri reasürans uygulamalarıdır. Genel hatlarıyla amacı, sigorta şirketinin üstlendiği rizikonun dağılmasını sağlamak, sigorta şirketine kapasite yaratmak, şirketi dengeli bir portföye kavuşturmak ve beklenmeyen (katastrofik) hasarlara karşı korumaktır. Reasürör ve sigorta şirketinin sorumluluklarını belirleyen reasürans anlaşması çerçevesinde İM şirket iyi niyet prensibi dahilinde bir kader birliği içindedirler. Yapılan anlaşmanın niteliğine göre sigorta şirketinin aldığı primin bir kısmı reasüröre devredilir. Bunun karşılığında bir komisyon alan sigorta şirketi risk gerçekleştiğinde yine anlaşmanın özelliklerine göre hasarı reasürör ile paylaşır. Sigorta şirketinin üstlendiği teminat üzerinden, şirketin üstünde tuttuğu net kısım olan saklama payı, sigorta şirketinin tek basma karşılayamacağı ani dalgalanmalara karşı kendini koruyabilmesi amacıyla belirlenmektedir. Türkiye'de sigorta sektöründe saklama payına ilişkin reasürans sistemi“Sigortacılıkta Yurtiçi Saklama Payı ve Reasürans Kapasitesini Artırma Sistemine İlişkin Karar”çerçevesinde işlemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although not knowing it's exact time of emergence, reinsurance is the oldest risk transfer method. It is defined as the insurance of the insurance companies by means of a legal insurance contract. Reinsurance is a very common service in international markets. Reinsurance, is the most common tool that is used by many insurance companies in the world to share and distribute the risk they retained. Reinsurance can be divided into some subgroups depending on the loss and / or insurance amount. In proportional reinsurance method, the insurance company and reinsurer distribute the insurance and loss between themselves according to a predetermined proportion. This is a typical method preferred and used by some insurance companies that plan to increase their equity. On the contrary, in non-proportional reinsurance, the reinsurer agrees to pay the loss that may exceed the primarily accepted retention amount In this manner, reinsurance not only is a method that reduces and distributes the retained risk but also becomes a financial decision. In facultative reinsurance method while the insurance company has the freedom to offer business to any reinsurer, the reinsurer has also a freedom to accept or decline the proposal. Reciprocity and pool agreements are simply the collection and redistribution of risks among the member companies. The main goal of reinsurance shortly is, to distribute the risk retained by the insurance company, to provide capacity, to enable the insurer to have a more balanced portfolio and to provide protection for catastrophic losses. According to the reinsurance contract between the insurance and reinsurance companies, both parties, in line with the good will principle, are ready to experience and handle the same occasions and problems that may occur during the time of the contract. And according to the features of the agreement between the companies, some portion of the premium taken by the insurance company is forwarded to the reinsurer. And in return a commission is received and when a loss occurs, it is shared between the insurer and the reinsurer. Retention limit is the net amount retained by the insurer over the cover of insurance to protect the insurer from big loss fluctuations that may happen. Reinsurance system related to the retention limit in Turkey is regulated according to“The Decision of Increasing Reinsurance Capacity and Domestic Retention In Selling Insurance”.