Türkiye dış ticaretinde hindistan ihracatı ve ihracatçıların eğitimi ile ilgili bir araştırma
A study on indian exportation in foreign trade of türkiye and exporters training
  1. Tez No: 189491
  2. Yazar: İSA MAKAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez Hindistan'a ihracat yapan sirketlerin konu ile ilgili egitim seviyelerini arastırmaktadır. Tez Türkiye-Hindistan ticaretini genis boyutta kullanmakta ve Hindistan'ın sayısı hızla artan nitelikli tüketicilere sahip yeni bir pazar olarak ortaya çıkmakta oldugunu iddia etmektedir. Ancak, gerçeklesen ticaretteki Türk ve Hindu payları arasında bir dengesizlik vardır. Bu dengesizlik iki ülke arasında ?dengeli ortaklık? nosyonunun olmadıgını ortaya koymaktadır. Buna baglı olarak, tez Türkiye'nin kötü ihracat performansının nedenlerinden birisinin de dıs ticaret egitiminin düsük seviyesi oldugunu öne sürmektedir. Bu noktadan hareketle, tez konuya bir taban teskil etmek amacıyla, sırasıyla Türk Dıs Ticaret Politikası'nın gelisimini özetlemekte, Hindistan dıs ticaretinin dinamiklerini ve mevzuatını arastırmakta ve iki ülke arasındaki dıs ticaret iliskilerini açıklamaktadır. Çalısma dıs ticaret egitiminin kalitesini, dıs ticaret firmalarında çalısan 50 personel üzerinde yapılan anket ile arastırmaktadır. Tez çalısması elde ettigi verileri Türk-Hindu ticaretinde egitimin kalitesini arttırmak için kullanmayı da amaçlamaktadır. Sonuç olarak, tez çalısması dıs ticaret egitiminde, yabancı dil egitimi, yüksek lisans egitimi ( dıs ticaret üzerine ) ve verilen egitimin çalısanlar tarafından algılanması gibi iyilestirmeye ihtiyaç bulunan alanlar oldugunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis studies the education level of the Turkish companies that export goods to India. The thesis utilizes the Turkish-Indian trade at large and argues that India is an emerging big market with a growing number of qualified consumers. However, there is an imbalance between the Turkish and Indian shares of the overall trade stakes that stress the lack of the notion of parity between the two countries in this case. Therefore, the thesis advocates that the poor level of foreign trade education in the Turkish companies is one of the reasons for this poor performance. On this point, this study summarizes the development of the contemporary Turkish Foreign Trade policy, studies the dynamics and the regulations of the Indian foreign trade, and explains the foreign trade relations between the two countries to form a background for the subject. The study discovers the quality of foreign trade education-training in Turkey by using the date gathered from a survey performed on 50 personnel working for commercial business enterprises. Eventually, the thesis aims at utilizing the data in enhancing the quality of education in the Turkish-Indian trade. Finally, the thesis concludes that there are areas that need improvement in the foreign trade education of the companies that export goods to India, such as language training, postgraduate training ( on foreign trade) and the receptivity of the education by the company employees.