Uluslararası sistem açısından Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP)
European Security and defence policy in international system
- Tez No: 189494
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZMİ ÜSTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZETSoğuk savaş sonrasında güvenlik tanımının içeriği ve kapsamıgenişlemiştir. Bunun yanı sıra, geleneksel politik ve askeri yönü kuvvetligüvenlik kavramının günümüzde ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları daartan bir şekilde göz önüne alınmaya başlamıştır. Bu durumun doğal bir sonucuolarak soğuk savaş sonrasında, Avrupa güvenlik alanında kurumsal bir değişimbaşlamıştır.Bu çalışma genel olarak Avrupa güvenliğinin tarihsel olarak uluslararasısistemdeki önemini incelemeyi amaçlamıştır. Bu kapsamda ilk olarak güvenlikkavramı, kavramın uluslararası sistemle olan ilişkisi ve soğuk savaşta Avrupagüvenliği incelenmiştir.Avrupa'nın 90'lı yıllarda Yugoslavya çatışmasını engellemedekibaşarısızlığı ve NATO'nun Sırbistan ve Kosova operasyonlarında ABD'ye olanbağımlılığı Avrupa Birliği içerisinde çatışmalara tek başına müdahaleedebilmek için savunma yeteneği geliştirmesi konusunda tartışmalara nedenolmuştur. Bu nedenle Avrupa Birliği'nin Avrupa Güvenlik ve SavunmaPolitikası oluşturması öncesinde yaşanan tüm gelişmelere yenidünya düzeniiçerisinde yer verilmiş, AB'nin AGSP oluşturma süreci aşama aşamaincelenmiştir.Sonuç olarak, yirmi birinci yüzyıl güvenlik tehditleri, bunların Avrupagüvenliğine etkileri ve AGSP konusundaki sorunlar açıklanmıştır. Bu nedenleAvrupa güvenlik temeline ilişkin farklı alternatifler incelenmiştir. Sonuç olarakAB ülkelerinin bu konuda karar verme süreci, Avrupa güvenliğinin geleceğinidoğrudan etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAfter the collapse of the cold war system, the concept of security as contentand has been broadened. In addition to traditional political and militaryconcerns economic, social and environmental aspects of security has beenincreasingly taken into consideration. Thus the end of cold war and itsimplications have initiated an institutional changeover in European securityspace.This work has been tried to explain the importance of the Europeansecurity in international system historically. At first part of the work, securityconcept and its relationship with international system and European security inthe cold war era.Europe?s failure to prevent the Yugoslav conflict in the 1990s and itsdependence on the United States during NATO?s action in Serbia and Kosovohave moved many to argue that the EU needs to build defense structurescapable of standing alone to deal with violent conflicts. For this reason, alldevelopments into new world order during the formation of the EuropeanSecurity and Defense Policy and processing of the ESDP have been explained.In essence, 21st century security threats, its implications to the Europeansecurity and difficulties in ESDP have been explained. So different alternativesabout security basic in Europe have been discussed. Finally we can say that thedecision-making process of the European nations on these alternatives willstrongly influence future.