Sağlık sektöründe hasta tatmini açısından farklı statülerdeki hastanelerin hizmet kalitelerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 189493
- Danışmanlar: PROF.DR. İKBAL AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETnsanları hastalıklardan korumak ve hastalıkları tedavi etme göreviniüstlenmiş olan hastaneler açısından sağlık alanında giderek artan özel girişimlersonucunda yoğun bir rekabet ortamı doğmuştur. Türkiye'de son 10 yıl içerisindeözellikle büyük şehirlerde özel hastane işletmeciliği girişimlerinin artmasıylabirlikte artan rekabet ortamı hastaneleri daha kaliteli hizmet üretimineyöneltebileceği düşünülmektedir. Hasta tatmininin kaliteli hizmet üretimi vesunumu ile gerçekleştiği göz önüne alınırsa sağlık hizmetleri alanında artanrekabet ortamı doğrudan doğruya daha fazla hasta tatmininin sağlanması yönündeolacaktır.Hasta tatmininin kaliteli sağlık hizmeti sunumu ile sağladığı gerçeği gözönüne alınırsa kaliteli sağlık hizmeti üretebilen hastane öncü olabilmeözelliklerinden birine sahip olacaktır.Bununla birlikte, sadece hastalıkların özelliklerine değil, aynı zamandahasta istek ve ihtiyaçları doğrultusunda sağlık hizmeti üretebilen hastane hastatatminini sağlayarak öncülüğü elde edebilecektir. Dolayısıyla, müşteri yönlü olmaözelliği gösterebilen hastane, kaliteli sağlık hizmeti üretimi ile hasta tatminisağlayarak bir sonraki ihtiyaçta tercih edilen hastane konumunda olup, üstünlüğüelde edebilecektir.Bu düşünceden yola çıkarak hazırlanan bu çalışmada hastane yönetimindehizmet kalitesi ve hasta tatmininin hizmet pazarlamasındaki rolü incelenerek dörtfarklı statüde hastanede kadın doğum bölümünde doğum yapmış hastalarınhizmetlerden duydukları tatmin derecesini karşılaştırarak irdeleyen biraraştırmanın bulguları ve bu bulguların sonuçlarına dayanan sonuç ve öneriler yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPrivate hospitals which cure and protect people from diseases became verypopular between investors in last ten years in Turkey. Eventually, in big citiesprivate hospital management is developing and competition causes more qualifiedservices. As a result hospitals which satisfies patientes with qualified medicineservice and presantation will be one step ahead.Hospitals that satisfies patients expectations are generally customers firstchoice. In this way these hospitals can make a difference from others to be chosen .In this study we will briefly examine service quality and patient satisfactoryas marketing technics in hospital management. We examined four differentstatute of hospitals, pregnant patients satisfaction levels and their comparativeresults and general results about patient satisfaciton and suggestions aboutmarketing technics in hospital management.