Azerbaycan cumhuriyetinde yabancı sermaye yatırımları ve Türkiye değerlendirmesi
Foreign investments in azerbaijan republic and research on relations between Azerbaijan and Turkey
  1. Tez No: 189498
  2. Yazar: ELŞEN AHMEDOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET KUDRET SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Son yıllarda uluslararası piyasalarda görülen globalleşme, ülkelerarasıticaretin ve sermaye akışının önündeki engelleri kaldırıcı bir etki yapmaktadır.1990'ların başında gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru yoğunbir sermaye akışı görülmektedir. Çeşitli ülkelere giren sermayehareketlerindeki artışlar bu ülkelerdeki yatırımları artırarak büyümeyi olumlubir şekilde etkileyebilmekte.?Azerbaycan Cumhuriyetinde Yabancı Sermaye Yatırımları ve TürkiyeDeğerlendirmesi? konulu araştırmada, ilk olarak bağımsızlık öncesi ve sonrasıAzerbaycan'daki ekonomik yapı, bağımsızlık dönemiyle başlayan yukarıdabelirtildiği gibi 1990'lardan sonrasına raslanan Azerbaycandaki ekonomikgelişmeler ve bu gelişmelere paralel olarak yatırım teşvikleri incelenmiştir.İkinci bölümde, küreselleşme ile bağlantılı olarak doğrudan yabancısermaye yatırımlarındaki gelişmeler, DYSY'nın Azerbaycan ekonomisindekiYeri, Yapısı ve Dağılımı Daha sonra ise, doğrudan yabancı yatırımcıların ülketercihini etkileyen faktörler, ülkelerin daha fazla doğrudan yabancı sermayeyatırımı çekmek için uyguladıkları teşvik politikaları ve doğrudan yabancısermaye yatırımlarının bölgesel ve sektörel dağılımı yer almaktadır.Çalışmanın son bölümünde Türkiye'nin Azerbaycan'a olan Yatırımları veEtkileri, Türk DYSY'ın yabancı yatırımlar içerisindeki payı, zengin petrolrezervleri nedeniyle doğrudan yabancı sermaye yatırımları için bir cazibemerkezi olan Azerbaycanın Türkiyeyle olan ekonomik işbirliği ve TürkiyeninAzerbaycan GSMH'a yaptığı katkı incelelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Difficulty between countries of having easy trade and the obstacles which wasappeared on capital course come to the end by the globalization. At the begining of 1990It was seen densely stock flowing from developed countries to developing countries.Those flowing capitals have an important role on increasing investments that influencegrows of country economy.In my thesis ?Foreign Investments in Azerbaijan Republic and research onRelations between Turkey and Azerbaijan? first of all I betray Economy of Azerbaijanin Soviet Union and latter. Lately I searched economical grows which began by theindependece and collaterally accomplished incitement and reforms by the government inorder to attract foreign investments.At the second part closely to globalization I discussed developing of directforeign investments in Azerbaijan Republic and it?s place, stucture and dispersion inAzerbaijan economy. Afterwards factors which effects country preference andencouragements given by government to attract direct foreign investments to country.Following direct foreign investments regional and sectoral distribution.Last part of my research related to mutual relations between countriesAzerbaijan and Turkey. Trkey?s direct investments in Azerbaijan and its effect ongrows of economy in Azerbaijan. Nowdays Azerbaijan becomes one of the mostimportant attractive country on attracting foreign direct investments with its affluentsubterranean and overhead sources. In this sense economical cooperation andassociations between Azerbaijan and Turkey.