Çalışma yaşamında cinsiyete dayalı ayrımcılık ve bir uygulama
Gender-based discrimination in working life and an application
  1. Tez No: 189499
  2. Yazar: EVRİM MAYATÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZETCinsiyet kavramı, gerek doğa bilimlerine gerekse sosyal bilimlere konuolması itibariyle geniş bir çalışma alanı oluşturmaktadır. Nitekim fizyolojik vetoplumsal cinsiyet kavramları, birbirinden bağımsız olarak incelenememekte;toplumsal olarak kadına ve erkeğe atfedilen roller, pek çok açıdan insanfizyolojisine dayandırılmaktadır. Fizyolojinin yanı sıra kültürel değerler vekoşullanmışlıklar da, söz konusu kalıpların oluşmasında oldukça etkilidir.Tüm bu nedenlerle kadını eve, erkeği ise; dış dünyaya yönelik değerlerletanımlama anlayışı; kadınların çalışma yaşamında da ayrımcılıklakarşılaşmaları sonucunu doğurmaktadır. İnsan haklarının önemli bir boyutunuoluşturan kadın hakları konusunda hukuki düzenlemelerle sağlanan eşitlikçianlayış dahi; söz konusu ayrımcılığın ortadan kaldırılmasında yeterliolmamaktadır.Bu tez çalışmasında; dünya nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturankadınlara yönelik kalıp yargılar ve bu yargıların örgütsel yaşamda cinsiyetkonusuna etkileri, konuyla ilgili literatür taranarak incelenmiş ve elde edilensonuçlar alanda bir anket uygulamasıyla test edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSince the concept of sexuality is a part of both natural and socialsciences, it makes up an extensive study field. As a matter of fact, concepts ofphysical and social sexuality could not be examined independently; social rolesrelated to females and males are based on human physiology. In addition tophysiology cultural values and conditioned behaviors are effectual on thesesocial roles.On account of the point of view that defines females as a part of homeand males as a part of social life, females are faced with discrimination inworking life. Equality perception related to female rights which is an importantdimension of human rights are made up thanks to legal arrangements, however,these arrangements are not enough to prevent discrimination.In this thesis study, the stereotypes related to females who make upapproximately half of the world population and these stereotypes? influence onthe subject of sexuality in organizational life were examined by means ofsearching literature and the results were tried to analyze with a surveyapplication in field.