Hanna Mina'nın Nihayetu Reculin Şucain adlı romanın incelenmesi
The study of Hanna Mina's novel Nihayetu Rajulin Shujain
- Tez No: 189505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANDEMİR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırladığım bu araştırmada, son zamanlarda SuriyeEdebiyatı'nda ön plana çıkan, modern Suriye romanının manevi babası sayılan ve ArapEdebiyatının ilk deniz romancısı olma özelliğine sahip romancı, Hanna Mina'nın önemlieserlerinden biri olan ?Nihayetu Raculin Şucain? (Cesur Adamın Sonu) adlı romanıincelenmiştir.Tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Hanna Mina'nın hayat hikayesi,edebiyata ve romancılığa başlaması, bu süreçte başından nelerin geçtiği, edebi hayatınınaşamaları ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde, romancının hangi akımlardan etkilendiği,edebiyata ve romana nasıl baktığı, nasıl bir üslup izlediği ve edebi kişiliği ile siyasidüşüncelerini romanlarına nasıl yansıttığı izah edilmiştir. Daha sonra, yazarın romanlarınınhepsinin, birer kısa özeti verilerek tanıtılmıştır. Yazarın roman dışındaki eserleri de ayrı birbaşlık altında incelenmiş, bu eserlerinin hangi konulardan bahsettikleri ve neler içerdiklerineyer verilmiştir. Yine bu bölümde, başka edebiyatçıların yazar hakkında ne düşündükleri, O'nane gibi eleştiriler yönelttikleri ve yazarın bu eleştirilere karşı kendisini nasıl savunduğuna dakısaca değinilmiştir. Diğer taraftan kimi Arap eleştirmen, yazar ve edebiyatçıların HannaMina hakkında yazdıkları kitaplara dair bilgiler de verilmiştir. Mina'nın deniz romancılığıhakkında da bilgi verilerek, Arap Edebiyatı ve deniz romanındaki yeri açıklanmıştır. Genelolarak ta romancının, romanlarındaki karakterlerin kişilik özellikleri ve yazarın bukahramanlar ile olan ilişkisi izah edilmiştir.İkinci bölümde, Roman kavramı, romanın gelişimi, Dünya, Türk ve Arap Edebiyatı'ndaromanın yeri izah edilmeye çalışılmış ve Suriye romanının şimdiki durumu kısaca ortaya konulmuştur.Üçüncü bölümde, ?Nihayetu Raculin Şucain? romanın konusunu ve başlıca kahramanlarınınözellikleri ele alınıp incelenmiştir. Romanda geçen Türkçe kelimeler bir başlık altında toplanarak,bulundukları sayfa numaraları ile birlikte verilmiştir. Bu romanın Suriye Televizyonu tarafından dizifilm olarak çekilmesine de değinilerek, bu film hakkında da kısaca bilgi verilmiştir. Ayrıca romanıngenel bir özeti çıkarılmış ve özetin sonunda, romanla ilgili bazı değerlendirme ve eleştirileryapılmıştır. Tez Hanna Mina ve ?Nihayetu Raculin Şucain? romanı hakkındaki sonuç yazısı vefaydalanılan kaynakların gösterildiği bir bibliyografya ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, i searched the Syrian novelist Hanna Mina and his one of mostimportant novels ?Nihayetu Raculin Shucain/ The End Of Brave Heart Man? which was takenas a 37 parts TV series. Hanna Mina is, known as the spiritual father of novel in Syria and thepioneer of sea novel branch in Arabic literature. His novels, the most outspread in the ArabWorld, after Necip Mahfuz who has Nobel Literature award. Mina has written near fourtynovels up to now. Most of them about sea and sea people.I divided The thesis into three chapters. In the first chapter, i told Hanna Mina?s lifestory, entering to the literature and novel world and what difficulties he has faced. Also i triedto tell his literary character, how he showed his thinks and his favorit novelists and literaries.Then i offered short abstaracts of all of Hanna Mina?s novels and his other books about histhinks. And i searched oether writters books, which written about Hanna Mina. Also isearched, the critics which was about his novels, and novel?s heros. Then i tried to tell whatMina says, opposite these critics. I gave some enformations about his sea novelisty and theplace of sea novels in Arabic literature.İn the second chapter, I paid attention to the novel concept and its place in theArab and Syria literatures. I worked the developing the novel, in Arabic Literature andSyria Literature. Beside that i searched how can be the future of them.In the third chapter, i tried to tell what was the subject of the novel ?NihayetuRaculin Şucain? and who are the heros and what is their characteristic specialities.Beside that, i gave place in the thesis to the Turkish words, which are being used in thenovel by the author, with their page numbers. Also i gave enformations about the?Nihayetu Raculin Şhucain? TV series, which was taken from the novel. Presented atranslated summary of the novel to Turkish, trying to be beware not to unmake theorginality of it. İn the end of the summary i wrote a consequence and a assessmentabout novelist Hanna Mina and his novel Nihayetu Raculin Şucain, according to me. İconcluded the thesis with a broad evaluation.