Metropolis Ares Tapınağı'nın buluntular ışığında mimari açıdan değerlendirilmesi
The Architectural evaluation of metropolis in the light of findings of the Ares temple
  1. Tez No: 189506
  2. Yazar: CENK KÖYMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKIN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Din, Mimarlık, Archeology, Religion, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETonia Bölgesi'nde bulunan Metropolis kenti, savaş tanrısı Ares'i baştanrıolarak seçen az sayıdaki Yunan Yerleşiminden biridir. Metropolis kenti şehrinkoruyucusu olarak, Ares'i neden ve hangi koşullarda seçmiş olduğu henüzyanıtlanmamış bir sorudur. Bu çalışmanın amaçlarından biri, bu soruya yanıtaramaktır. Metropolis kentinde Ares tapınağına ait mimari bulgunun azlığı nedeniile tez çalışması, bu tanrının kültüne yönelik ilerlemektedir.Tez çalışmasında, dinler tarihi içerisinde savaş tanrısının oluşum süreci veyayılımı incelenmektedir. Hint Avrupalı Topluluklar'da bu tanrının yeri ve veyayılımı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmada ayrıca, savaş tanrısının farklı coğrafyalarda farklı adlar ile vefarklı kült uygulamaları ile çeşitliliği vurgulanmak istenmiştir.Metropolis kentinde bulunan Ares Kültü, sikke ve yazıtlar ışığındadeğerlendirilirken, kentte tapım görmüş diğer tanrılara da değinilmiştir.Mimari buluntuların azlığından dolayı, Metropolis kentinde bulunan Arestapınağının şekli üzerine, tez içerisinde varsayımlarda bulunulmuştur.Kent akropolisi, kutsal alan planlama sistemlerine uygun olarakl açılarabölünmüş, bu açılardan otuz derecelik olanın iki kapıyı birbirine bağladığıgörülmüştür.Tapınak, elde bulunan verilere dayanarak kentin akropol mevkiinde enuygun yere oturtulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE ARCHITECTURAL EVALUATION OF METROPOLIS IN THE LIGHT OF FINDINGS OFTHE ARES TEMPLEMetropolis city which has chosen the war god Ares as the head god, is one ofthe few Greek areas in Ionia Region. The question that has not been answered yet isthat why and in which conditions Metropolis city has chosen Ares as the protector ofthe city. One of the reasons of this study is to find an answer to this question. As thearchitectural findings in Ares temple is not much, the thesis is going on towards theculture of the God.In the Religions? History part of the thesis study, beginning process and thespread of the war god is being analysed. In Indian-European Communities, theplace and spread of this God is tried to be worked out. Also in this study, thediversity of the war god in different geographical areas, languages and differentcultural implementations is aimed to be emphasized. Especially the Ares culture inAnatolia is underlined. By the help of the inscriptions, coins and sculptor works, thisculture is aimed to be recognized.While the Ares culture in Metropolis city is being evaluated in the light ofcoins and inscriptions, the other Gods that had been worshipped in the city arementioned as well.Because of the lack of the architectural findings, some assumptions have beenmade about the shape of the Ares Temple which is in the Metropolis city. The cityhas been divided into angles according to the planning systems which the Akropolisis holy and it has been observed that 30° has connect the two doors. According to theknown datas, the temple has been tried to be settled to the most convenient place inthe Akropol location.