Ülke imajı ve ülke imajının müşteri tercihleri üzerine etkisi: Türkiye değerlendirmesi
Country of origin and the effects of country of origin on customer preferences
  1. Tez No: 189534
  2. Yazar: GONCA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Özellikle Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Alman ürünlerinin satışınıengellemek için kullanımına başlanan ?made in? (menşe ülke) etiketiylegündeme gelen ?ülke imajı? kavramı ilk olarak 1970 yılında Japon bilimadamıNagashima tarafından incelenmiştir. Geçmişi pek de uzak olmayan bu konuda,günümüze kadar yapılan çalışmalarla, ülke imajının özellikle tüketicitercihlerine etkisine ilişkin kayda değer bilgiler elde edilmiştir.Günümüzde, küreselleşmenin etkisiyle her ürün hemen hemen her ülkedebulunmakta, her türlü bilgiye internet aracılığı ile ulaşılmaktadır. Ulaşımın dagelişmesiyle dünya küçülmüştür. Rekabetin arttığı bu ortamda, ülkelerinürünlerini pazarlaması, turist ve yatırım çekmesi güçleşmiştir. Bu nedenle birçok ülke ?ülke imajı?na yatırım yapmakta, uzun vadeli stratejiler geliştirmekte,hatta bazı hükümetler ?ülke imajı danışmanı? tutmaktadır.Türkiye'de ülke imajı konusunda yapılmış araştırma sayısı oldukça azdır.Hükümetler de ancak son yıllarda, bu konuya ilgi göstermeye başlamışlardır.Bu çalışma ile, Türkiye'de görülen eksikliğin giderilmesine katkıdabulunulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, birinci bölümde pazarlama karmasıve marka incelenmiş, bunun yanında ülke adları dünya markası başlığı altındaele alınmıştır. kinci bölümde, ülke imajı oluşum süreci, ülke imajı ölçümü, ülkeimajı iletimi ve olumsuz ülke imajının düzeltilmesi incelenmiştir. Üçüncübölümde, uluslararası pazarlamada satın alma karar süreci tüketici, turist,örgüt açısından incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, ülke imajının tüketicininsatın alma kararı, turistik ürün satın alma kararı ve örgütsel satın almakararları açısından etkileri araştırılmıştır.Türkiye değerlendirmesi, ayrı bir bölüm altında yapılmamış; her başlık altındaözel olarak yapılarak, konunun Türkiye örneğine uyarlanması sağlanmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The state of ?country of origin? which was being issued with ?made in? label,that was used to prevent consumers to buy German products after World WarI, first examined by Japanese scientist Nagashima in 1970. In this subject,considerable information has been founded about the effects of country of originon consumers choices by examinations was made until today.Nowadays, every brand could be found in almost every country and all kind ofinformation is reachable via internet by the effect of globalism. The world wasgetting smaller by development of transportation. In this over-competitivesituation, marketing of products, getting investment and tourist become difficultfor countries. For this reason many countries invest in ?country of origin andimage?, developing long-term strategies, even some governments are havingconsultants.There are quite few researches related to ?country of origin? in Türkiye. Alsogovernments have started to show interest about this topic only recent years. Bythis dissertation, tried to contribute on this shortage in Türkiye. Extent of thissubject, marketing mix and brand are examined and country names arediscussed as world brands under the first part. In the second part, the process ofdeveloping country image, measurement of country image, transmission ofcountry image and fixing a negative country image are investigated. In the thirdpart, purchasing process was examined for consumers, tourists and institutionsfrom international marketing aspect. Eventually in the last section, country oforigin effects are investigated on consumer buying process, tourist productbuying process and institutional buying process.Türkiye evaluation, wasn?t examined under a separate part; but examined inevery heading, so subject was tried to be adapted to example of Türkiye.