Finansal hizmet pazarlaması, türev araçlar, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş. örneği
Financial services marketing, derivatives, case of Turkish Derivatives Exchange
- Tez No: 189546
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Finansal hizmetler alanında ekonomik birimlerin geleceğe ilişkin bekleyişlerininölçülebilmesine, aynı zamanda fiyatlara yansımasına katkıda bulunarak temel aldıklarıspot piyasaların öngörülebilirliğini arttıran ve daha verimli çalışmasını sağlayan,ülkedeki para politikasının etkinliğini yükselten, bununla birlikte diğer finansalbirimlerin de faaliyetlerini destekleyen, kısacası tüm ekonomi için çok önemli olantürev araçlar tüm dünyada vazgeçilmez risk yönetim ve yatırım araçlarından biridir.Nobel ödüllü ünlü iktisatçı Milton Friedman'ın dediği gibi piyasaların doğal gelişimsüreci içinde zaten varolması gereken türev araçlar finansal piyasalarıntamamlayıcısıdır.Gelişiminin finansal sisteme ve Türkiye sermaye piyasasına sayısız katkısıolacak türev araçların finansal hizmet pazarlaması çerçevesinde yatırımcılarapazarlanması tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada önce hizmetpazarlamasından yola çıkarak finansal hizmetler, pazarlar, aracılar incelenmiştir.Finansal hizmet pazarlamasında türev araçların yeri ve bu ürünlerin aracı kuruluşlar veborsalar tarafından pazarlanmaları teorik olarak açıklanmış ve güncel örneklere yerayrılmıştır.Ülkemizde risk yönetiminde yeni bir dönemin başlangıcı olan ?Vadeli İşlem veOpsiyon Borsası A.Ş.? yeni kurulmuş bir türev ürün borsası olarak pazarlamaçabalarına önem vermektedir. Finansal hizmet pazarlaması kapsamında türev araçların?Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş.? de yatırımcılara sunulma şekilleri ve pazarlamadurum analizi, tezde uygulama örneği olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Derivatives are one of the indispensable risk management and investment toolsin the world that makes available, the evaluation of the expectations related to futureby economic units in financial services area, the prevision of the spot markets andprovide spot markets to work more efficient by reflecting the expectations about thefuture to the prices, to raise the efficiency of the monetary policy in the country and italso supports the activities of the other financial units, shortly derivatives products arevery important for whole economy. Derivatives are complemantaries of financialmarkets that should be already exist in the nature of development process of marketsas Nobel prized economist Milton Friedman said.The main subject of the thesis is the marketing of the derivatives productswhich will have an assistance to financial system and Turkish Capital Market, withinthe framework of financial service marketing. In this study firstly financial services,markets and agencies are analyzed from the marketing of financial services point ofview. The importance of derivatives and marketing of these products by financialintermediaries and exchanges in financial service marketing are analyzed theoreticallyand current examples are given.As a newly established derivatives products exchange, ?Turkish DerivativesExchange? features to marketing efforts due to being an origin of a new period aboutthe risk management in our country. The presentation ways of derivatives to investorsand marketing situation analysis at the Turkish Derivatives Exchange are examined asa practice example in the thesis within the context of financial service marketing.