Süreç yönetimi ve iyileştirilmesi üzerine bir uygulama
An Application on process management and process improvement
  1. Tez No: 189545
  2. Yazar: SEMA SOYDAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ONUR ÖZVERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZETBilginin her saniye değiştiği, yenilendiği, güncelliğinin uzun süresürdürülemediği, teknolojinin hızlı geliştiği günümüz piyasa koşullarında,kuruluşların rakiplerle mücadele etmesinin tek yolu, müşterilere beklentilerininüzerinde hizmet verebilmesidir. Bir kuruluşun varlığını sürdürebilmesi verakiplerinden bir adım önde olabilmesi için; teslim tarihine bağlı kalarak endüşük maliyetle en kaliteli ürünü üretmesi, onu her zaman farklı yapar. Süreçyönetimi ve süreçlerin iyileştirilmesi sayesinde daha etkin ve verimli çıktılarelde edilecektir.Bu çalışmada; globalleşme, kuruluşların varlık nedenleri olan müşterilerinbeklentilerinin sürekli değişmesi, yönetim tarzının değişmesi, ürün ya da hizmetkalitesindeki ve verimliliğindeki azalma sonucu, süreç yönetimininuygulanmasının gerekliliği dikkate alınmıştır. Çalışmanın esas amacı; süreçyönetimini uygularken sorun yaratan süreçlerin esas kaynağını bulmak, süreçiyileştirmesi uygulamak ve olası sorunları engellemektir. Bu amaçla, mevcutyayınlar incelenmiş ve kaynak taraması yapılmıştır. Elde edilen bilgilerinyardımıyla, bir kamu kuruluşu, süreç yönetimi ve iyileştirilmesi bakımındanincelenmiştir. Süreçler, girdi aşamasından çıktı aşamasına kadar adım adımaçıklanmıştır. Süreç haritası gösterilmiştir. Süreç yönetiminin avantajlarıanlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn the current market conditions, companies have one path to struggleagainst competitors which is to serve customers over their expectations asinformation changes, renovates every second, not continue update long time andtechnology develope fastly. According to the delivery time producing bestquality at least price, as company can survive and be in front of competitors byone step, makes different all the time. By the process management and processimprovement more effective and productive outputs can be obtained.In this study, as a result of being global, continuously expectations ofcustomers which is reason of survival of companies, changing managementstyle, reducing quality and productivity of product or service, it is taked noticeof the necessity of applying process management. The aim of study is to find thebasic source of process which create problem, apply process improvement andprevent probable problems while applying process management. For achievingthis goal, current publications and written sources are examined. By the help ofdata, one public corporation had been examined in terms of processmanagement and process improvement. Processes had been explained step bystep from input to output. Processes map had been showed. The advantages ofprocess management had been explained.