Arnavut ateistlerden Hulusi Hako'nun din hakkındaki görüşleri
An Albanian Atheist: Hulusi Hako's thoughts on religion
  1. Tez No: 189560
  2. Yazar: ARTUR TAGANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAYRAM DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Din, Felsefe, Anthropology, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Arnavut halkı 47 yıl komünizm rejimi altında kalmıstır. Bu zaman zarfında dine karsı propaganda yapılmıs, ne Müslüman ne de Hıristiyan kendi dinini uygulayabilmistir. Bu propagandayı felsefe çerçevesinde yapabilen sadece birkaç yazar olmustur. Bu çalısmada, komünist döneminin en aktif ateisti olan Hulusi Hako'nun ateistik düsünceleri ele alınmıstır. Sözün ettiğimiz ateist, felsefe eğitimini Rusya'da tamamlayıp, Arnavutluk'a döndüğünde Tirana Üniversitesi'nin öğretim görevlisi olarak atanarak, orada dine karsı propagandayı kurmustur. Bu çalısmada, Hulusi Hako'nun dinin mensei, dinin gelismesi, Arnavutların Hıristiyanlasmaları ve ?slamlasmaları düsünceleri sunularak teolojik ve felsefî kritik yapılarak analiz edilmistir. Aynı zamanda onun Tanrı hakkındaki düsünceleri analiz edilmis, onun teistlerin Tanrı varlığı ile ilgili delillerine yaptığı elestiri, ruhla ilgili fikirleri ve insanın ortaya çıkısı ile ilgili düsünceleri değerlendirilmistir. Hulusi Hako, dine karsı kendi tutumunu savunmak ve ispatlamak için, çoğu zaman, felsefî prensipleri çiğnemis ve tarihsel gerçekleri saptırdığı sonucuna varılmıstır. Böylece, Hulusi Hako, Arnavut komünizm rejiminin propagandasının tipik aleti olarak, bilim ve modern düsünceler kullanmısçasına toplumun duygularına girmeye çalısmıs, Hulusi Hako'nun bu dine ve Tanrı'ya karsı tepkisi ?psikolojik ateizm? seklinde sınıflastırılabilir.
Özet (Çeviri)
The Albanian people stayed for 47 years under the lead of the communist regime. During this period there was made a propaganda against religion. Muslims and Christians as well were not allowed to practice their own belief. Only some writes were able to do this propaganda within the framework of philosophy. This output (project) there is analyses the atheistic thoughts of the most active atheist of the communistic period, Hulusi Hako. He did the philosophical education in Russia and then turned back in Albania as a professor of the University of Tirana in the some place where he founded the nucleus of the propaganda of anti-religion. In this project there are featured and later analyzed from a critical theological and philosophical point of view Hulusi Hakos? thoughts related to the genesis of religion and its evolution, and also his thoughts about the Christianization and Islamisation of Albanians. It is also analysed his point of view about God and there are clocked his critics to the theists arguments about the existence of Heaven, his opinions about the spirit issue and his thoughts about the provenance of human beings. Eventually, it is concluded that Hulusi Hako in order to defend his anti-religion attitudes, in most cases has infringed the philosophical norms and has deformed the historical reality of the events. So, Hulusi Hakos? attitude against religion and God can be classified as a psychological atheism, which under the olressy of science and the progressive ideas, tries to penetrate emotionally into the nation feelings becoming so typical tool of the propaganda of the Albanian communist regime.