Arnavut topraklarına ait Osmanlı kanunnameleri üzerine sosyo-ekonomik bir bakış
A socio-economic approach to Ottoman kanuns and kanunnames belonging to Albanian lands
  1. Tez No: 62505
  2. Yazar: DRİTAN EGRO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Osmanlı İmparatorluğunun sosyo-ekonomik tarihinin önemli kaynaklarından biri olan kanunnamelerin araştırılmasıyla 15.-16. Yüzyıllarda Arnavut topraklarındaki Osmanlı hakimiyetinin sosyo- ekonomik hayata etkilerini, hukuki boyutlarını tespit etmeye ve kanunların nasıl uygulandığını aydınlatmaya çalıştık. Daha önce üzerinde yeterince çalışma yapılmamış olan bu bölgenin 15.-16. Yüzyıllardaki sosyo- ekonomik ve hukuki yapısını ortaya koymaya çaba gösterdik. Yani, yüksek lisans tezinin çerçevesinde yapmak istediğimiz şu: Osmanlı ve Batı ülkelerinin arşiv ve kütüphanelerinde bugüne kadar bulunmuş olup Arnavut topraklarına ait olan kanun ve kanunnamelerin çok yönlü ve ayrıntılı değerlendirilmesiydi. Bu çalışma, geniş arşiv malzemesine dayanmaktadır. Arşiv kaynaklarına inerek çalışmanın, araştırma konusunun sonuçlan açısından da daha tutarlı olacağı inanandaydık. Osmanlı memleketlerinde hayata geçirilen sancak kanunnamelerinde bulunan esasları, Arnavut topraklarında uygulanan Osmanlı sancaklarının kanunnamelerinde de görüyoruz. Gelirlerin devlet hazinesine eksiksiz bir şekilde gitmesi ve yerli halkın direnişine yol açmaması için, Osmanlı“pragmatik”karakteri sayesinde, Kanun-i Osmani'ye yerli kanunlara dayanan uygulamalara dair maddeler ilave edilmişti. 16. Yüzyılın ikinci yarısında, Osmanlı yönetimi tamamen yerine oturduğunda,“merkeziyetçi”bir imparatorluğun ifadesi olan Kanun-i Osmani'de yer alan mahalli etkiler yavaş yavaş kaldırılmaya başlandı. 155
Özet (Çeviri)
One of the important sources of the socio-economic history of the Ottoman Empire is the collection of kanuns. Through their research, we have attempted to understand and explain the effects of 15th- 16th centuries Ottoman rule in Albanian lands on the socio-economic life; and the way kanuns were practiced. We have tried to put forward a picture of the socio-economic and legal structure of this geographical area, on which sufficient research has not been done. In other words, within the framework of the masters thesis, we have tried to carry out a detailed and multi-dimensional evaluation of the kanun and kanunnames of the Albanian lands found in Ottoman and Western countries' archives or libraries. This project depends on rich archival documents. We believe that research on primary sources is healthier and more consistent regarding the assessment of the results of the subject. The basic principles of the sancak kanunnames of the Ottoman provinces can be found in Albanian sancak kanunnames, as well. Ottomans were primarily concerned with the complete and uninterrupted flow of revenues to the state treasury and prevention of local uprisings. In order to attain this environment, Ottomans with their“pragmatic”character, added legal articles of the local legal tradition, to the Kanun-i Osmani. During the second half of the 16th century, when Ottoman administration was fully stabilized, these local influences in the Kanun-i Osmani, the symbol of the“centralized”empire, began to be slowly removed. ««s»* 156