Süreç yönetiminin başarısında ekip çalışmasının etkisi ve funika tekstil a.ş.'de bir uygulama
The Team works effect on success of business process management
- Tez No: 189562
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL, PROF. DR. İNAN ÖZALP, YRD. DOÇ. DR. VERDA CANBEY ÖZGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Textile and Textile Engineering, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
işletmelerin içinde bulunduğu bilgiye kolay erişim, global ekonomi, güçlü bilgiteknolojileri ve durmak bilmeyen değişim döneminde işletmelerin rekabet hızı artmaktave başarılı olabilmeleri için iş dünyasının yeni kurallarına ayak uydurmalarıgerekmektedir.Son yıllarda ortaya çıkan ekonomik ve sosyal gelişmelere paralel olarakişletmelerin toplum yaşamındaki önemlerinin artması ile amaç birliğinin ve vizyonpaylaşımının sağlanabilmesi, yüksek performanslı takım oluşturulabilmesi, işletmeninrakip işletmelere karşı rekabet üstünlüğünün sağlanabilmesi için önemli koşullardan birihaline gelmiştir.Bu noktada işletmelerde devreye süreç yönetimi girmektedir. Süreç yönetimininen büyük yararı, işletme için sürekli gelişimi sağlamak amacıyla yerleştirilmişsistematik bir yaklaşım olarak değerlendirilmesidir. Bu sistematik yaklaşımda; müşteriiçin en iyi değerin yaratılması ve sunulmasına odaklanan, ekip çalışmalarına teşvikederek dikey organizasyon yapılarını yataylaştıran yeni organizasyon yapıları rekabetgücü için öncelikli unsur haline gelmektedir.şletmelerde ekip çalışmalarıyla, daha çok insan daha çok bilgi üretir ve kullanırduruma geldikçe, daha iyi eğitilmiş, daha bağımsız karar alabilen ve yeniliklere dahaaçık bir işgücü yapısı ortaya çıkacaktır ki, işletmelerin yaşama şansını arttıran temelburadan gelmektedir.Bu çalışmada, süreç yönetiminin başarısını arttırmada ekip çalışmalarının nekadar gerekli olduğu, ekiplerin sinerjilerinin sağlanamadığı durumlarda süreç yönetimiprojesinde başarıya ulaşılamayacağı incelenmiş olup, Funika Tekstil A.Ş. şirketindeyapılan bir uygulamada sistemin eksik ve doğru tarafları ile değerlendirme yapılıpönerilerde bulunarak çalışma sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Competition is increase in the term of easy communication, global economy,high technology, continuously changing and enterprise must keep up with this new rulesof business world for being successful.In nowadays, constitute high performance team and work with employee whoshares same vision, is important for getting superiority in competition.At that point Business Process Management (BPM) is starting use forenterprises. Because most important advantage of Business Process Management(BPM) is, continuously and systematically improved for development enterprises. Inthis systematic approach; Business Process Management (BPM) encourage enterprisesto team work for create most precious value for customer.With employee participation, more people produce more knowledge and moreuse knowledge. Also employee is ready to changing with Business ProcessManagement (BPM) and decides independently about their process. These are veryimportant for enterprises to keep competition.In this study, you can see important of employee participation for applyingBusiness Process Management (BPM) to more efficient and in this analysis you can seeresults of if you can supply participation what happened to practicing Business ProcessManagement (BPM). In addition, Funika Tekstil Business Process Management (BPM)application is research and evaluate. At the end of the study ,also we give somesuggestion for practicing.