Günümüz seramik sanatında kadın figürlü seramiklerin araştırılması
The Research of Ceramics with Female Figures in Contemporary Ceramic Art
  1. Tez No: 189563
  2. Yazar: TUBA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMEL ŞÖLENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Anadolu'da ana tanrıça figürleri, Avrupa'da İsa'nın dinini yaymaya çalışan ikonografiler,Grek yarımadasında mermer heykeller… Manierist dönemde El Greco' nun, Barok'taRembrant' ın, 19.yy başında Rodin' in ve 20.yy da Kitaj, Bacon ve Freud'un üzerindedurduğu ortak noktanın insan olması, geniş bir perspektiften bakıldığında yan konularıdeğişse de hep insan merkezinde kalmaları şaşırtıcı değildir. Coğrafya farklılaşsa da insankendi içine bakmış ve kaybolmuş, uçurumun çekiciliğinden hiçbir zaman vazgeçmemiştir.Kısaca diyebiliriz ki; kültür, inanç, coğrafya ve zaman ayrımı gözetmeksizin sanatın her dalıiçin; insan sanatın tek konusu sayılabilir.Sanatları bugünkü uzmanlaşma anlayışından öte elealan insan, dün mağara duvarına renkli toprakla kendini anlatmıştır. Ancak bugünanlatacakları için malzeme seçimi konusunda daha geniş bir alanda bulunmaktadır. Disiplinlerdeğişse de insan figürü, bir anlatım biçimi olarak akımlar ve modalar dışında, insan varolduğusürece sanattaki yerini ve önemini yitirmeyecektir.Geçen yüzyıllar içinde çıplak beden temasının büyük değişimler geçirmiş olduğugörülmektedir. İnsan bedenini konu alan sanatçı kimi zaman sadece estetik kaygılarla yolaçıkmaktadır. İnsan bedeni doğadaki en estetik, en cezp edici ve insanın kafasını en çokkurcalayan organizmalardan birisidir. Bazıları toplumsal eleştiri yapmak için bir araç olarakkullanır çıplak beden kavramını, bazıları sadece duygusal aktarımda bulunduğu bir imgeyedönüştürmektedir. İmgesel ya da kavramsal ele alışlarda sanatçının zamanla değişen bakışı vegörüşü çıplak bedeni sanat tarihinin hem ana konusu, hem anlatıma yardımcı elemanı olarakazalan ve çoğalan değeriyle varlığını korumakta ve sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
Goddess forms in Anatolia, iconographs trying to spreed the Christian belifs in Europe,marble statues on the Greek peninsula… What El Greco during the Manierist period,Rembrant during the Barok times, Rodin in the 19th century and Kitaj, Bacon and Freudduring the 20th century had in common is the human being. When looked at form a wideperspektive, subtopics may differ, it is not surprizing that they meet at the human centre. Wecan actually say that, regardless of culture, belief geography and age differenes the humanbeing has been the ultimate subject in every aspect of art. While man once Express himself onthe walls or caves, he now has a wider choise of material to Express himself. Althoughdisiplines, fashion and movements may change the human model, it will never loose its placeand importance in art.It can be observed that the theme of naked bodies has experienced great changes in the lastcenturies. The artist who choose the human body as his theme starts off with aesthetic aims.The human body is the most aesthetic, the most attractive and the most interesting organizm.Some use the human body to make social critiques and some use it to Express emotions. Withthe changing views of the artist the human body has been the main or subtheme of art in arthistory, and continuing to keep its valve.