Tarihsel süreç içerisinde yaygın olarak kullanılan ses sistemleri ve bu sistemlere katkısı olan filozoflar
The Sound systems that have been widely used throughout history and philosophers who contributed those sound systems
  1. Tez No: 189568
  2. Yazar: CİHANGİR KOŞAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada tarihsel süreç içerisinde yaygın olarak kullanılan sessistemleriyle birlikte bu sistemlere katkısı olan filozofların bu konu kapsamı içerisindemüziğe estetik, felsefû, teorik açıdan bakışları da incelenmiştir.Tarihsel süreç içerisinde müziğe estetik, felsefû, teorik açıdan katkısı olanfilozoflar ve yaygın olarak kullanılan ses sistemlerinin günümüze kadar ki gelişimsürecinde ne gibi evreler geçirdiği ve bunun bir sonucu olarak filozofların bu konukapsamı içerisinde ne gibi çalışmalar, araştırmalar yaptıkları, hangi tezleri savunduklarıve bunların müziksel alanda ne derece kullanışlılık ifade ettiği gibi konular buçalışmanın ön aşaması olmuştur. Ayrıca kullanılan ses sistemlerinin de günümüze kadargelişinde ne gibi değişimler geçirdiği, kullanılabilme sıklıkları ve ses dizilerinin frekansdeğerleri oranlarına göre verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, together with sound systems that have beenwidely used throughout history, the musical viewpoints of thephilosophers, who contributed those systems within this subject interms of aesthetics, philosophy and theory were studied.Subjects such as the philosophers contributing to the music inaesthetic, philosophical and theoretical terms and the evolution ofthe sound systems widely used throughout history; the stages they wentthrough and the changes they had as a result; what kind of studies andresearch the philosophers did within this subject; which theses theyargued and to what degree these were practical in the field of musicwere the first phase of this study. In addition, the evolution of thesound systems up to now were given according to how often they wereable to be used and frequency rates of the sounds.