Lübnan Türkiye arasındaki ticari ilişkiler ve ekonomik yapısı üzerindeki etkileri
Turkish-Lebanese tarde relations and its impact on economy
  1. Tez No: 189573
  2. Yazar: OKAN AYAS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Uluslararası İlişkiler, Geography, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Coğrafyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Lübnan ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin esas alındığı bu tezde, Lübnan veTürkiye ekonomisindeki gelişim süreçleri eldeki bulgular ışığında değerlendirilmiştir.Bu çalışmada bu iki ülkenin ekonomik yapısındaki değişim ilerleyen yıllardakiistatistiklerde kendini açıkça ortaya koymuştur. Uzun bir zaman süreci içinde ele alınanticari ilişkilerde ülke ekonomilerinin geldikleri noktalar, başlangıçtaki ticari ilişkiler ilebugünkü arasındaki fark net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.Önemli hususların başında gelen konu ise Lübnan ve Türkiye arasındaki ticariilişkilerin yeterli birikime ulaşamadığıdır. Geçmişten günümüze kadar Türkiye'nindaha ağır bastığı ticari ilişkiler zaman zaman ufak sıçramalar göstermiş olsa da belirlibir istikrar sağlanamamıştır. Burada söylenebilecek olumlu durum ise ikili ticariilişkilerin hep (az da olsa) yükselerek ilerlediğidir. Yalnız bu ilerleme diğer Ortadoğuülkeleri ile olan ilişkiler göz önüne alındığında oldukça zayıf kalmaktadır.Ortaya konan istatistiklerde dikkat edilmesi gereken bir husus da Lübnankaynakları ile Türk kaynaklarının zaman zaman çelişki göstermesidir. Bu durumunsebebi ise iki ülke arasındaki gümrük işlemlerinin farklı değerlendirilmesidir. Bazımallar gümrük dışı bazıları ise gümrüğe tutulmakta buda ortaya çok sık olmasa dafarklı değerlerin çıkmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research which is based on the commercial relations between Turkey andLebanon, the process of growth of Turkish and Lebanese economy is studied withregard to the data collected. In this study, the change in the economical structure of theaforementioned countries has appeared clearly as a result of the statistics doneafterwards. After studying the long-term commercial relations, the differences betweenthe commercial relations at the beginning and now between these two countries canclearly be seen.One of the most outstanding issues is that the commercial relations betweenTurkey and Lebanon hasn?t had a sufficent background yet. Despite Turkey?soccassional stronger commercial enterprises, an ultimate stability hasn?t been able to bereached. What we can optimisticly state here is that the commercial relations betweenthese two countries are in progress. However, when the commercial relations with theother Middle East countries are considered, this progress seems to be rather lesspowerful.Another issue to be considered as a result of the statistics done so far is thecontradiction between the Turkish and the Lebanese resources. The reason of thiscontradiction is the different criteria in evaluating the customs process. Some productsare registered, whereas the others are not; and this causes different evaluations.