Küreselleşme sürecinde bölgesel örgütlenmelere bir örnek: Körfez İşbirliği Konseyi
An Example of regional integrations: Gulf Cooperation Council during the process of globalization
  1. Tez No: 189579
  2. Yazar: ŞAMİL CANBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZETKüreselleşme tüm yaşam alanlarında karşımıza çıkmaktadır. Üzerinde birçoktartışmalar üretilen bu olgunun araştırma konusu olması anlaşılır bir durumdur. Bugüne kadarbirçok düşünür, akademisyen, yazar v.b. küreselleşmeyi çeşitli yönleri ile ele almıştır.Bu çalışmada yapmaya çalıştığımız; öncelikle kavramı anlamaya çalışmaktı.Kavramın felsefi, politik, ekonomik ağırlıklı tanımlamalarının olduğu görüldü.Küreselleşme devam ederken; bölgesel örgütlenmeler veya bölgesel entegrasyonlarolgusunun ortaya çıkması ne ifade ediyordu sorusuna karşılık; bölgesel örgütlenmelerin hangiteorik düzlemden hayatın pratiğine aktığını anlamak gerekiyordu.Küreselleşirken tam tersi bir şekilde atomize olmaya ve her anlamda kendiyerelliğine çekilmeye giden bir yapılaşma gördüğümüzü ifade etmeliyiz. Ancak bu atomizeoluşun küresel aktörlerden bağımsız bir şekilde tezahür etmediğini, tam tersi olarak, onungüdümünde ve ekseninde şekillendiğini görüyoruz.Bu çerçevede, Körfez İşbirliği Konseyi'nin ekonomik ve politik olarak tümyaklaşımlarını incelediğimizde, küresel eğilimlerle tamamen örtüşmekte olduğunu ve hiçbirşekilde farklı bir yaklaşım veya söylem geliştiremediğini, ancak yerel etkileri de tamamendışlayamadığından, nadiren de olsa farklı gözükebilen çok kısıtlı söylemlerinin olduğunugörüyoruz; bölgesel sorunlarda dahi tüm dışsal faktörler etkisiyle yaklaşmaktadır.Son söz olarak bölgesel örgütlerin küresel yapıyla etkileşimi kaçınılmaz gözükmeklebirlikte AB örneğinde olduğu gibi, kendi içyapıları ve dinamizmleri ile etken faktörolmalarının da mümkün olduğu gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWe encounter globalization in all spheres of life. Moreover, since much debate hasbeen undertaken in this subject, this appears to be a well-understood research topic. Until thepresent date, many intellectuals, academics, writers etc. have dealt with the problem ofglobalization in many different ways.The studies carried out have focused above all on attempting to understand the conceptof globalization. The concept's philosophical, political and economic definitions have allbeen seen to exist.Whilst globalization continues, regional organization members or regional integrationmembers have responded to the question of what this fact expresses for our purposes; regionalorganization members have stated the importance of understanding the flow of this conceptfrom the theoretical plane to the practical world.During globalization, it is necessary to describe an exactly opposite concept, whichrefers to atomization and regionalisation in all means. These atomizing global agents are notwitnessed as acting indepedently, but on the contrary they are spotted as reactionary toglobalization.In this framework, while going through all the economic and political aspects of GulfCo-Operation Council, it was observed that, it is in complete accordance with the globalizingprinciples and doesnot have even a single different aspect, but cannot be regarded as free ofregional influence, can be stated as a different in its nature despite of its rarity, including allthe regional problem and the effects of foreign factors.Conclusively, like EU, is an example of effects of regional integration and globalizingaction, and has been observed as possessing its own structure and dynamics with its effectingfactors.