Ortaöğretimde yüksek baskı denemeleri
The High press trials at secondary schools
  1. Tez No: 189605
  2. Yazar: ERDAL SEVGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE BENGİSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZETORTAÖĞRET MDE YÜKSEK BASKI DENEMELERErdal SEVGYüksek Lisans TeziResim- ş Eğitimi Anabilim DalıTez Danışmanı: Doç. Dr. Hatice BENG SUOcak 2006, vii +129 SayfaGerek sanatın, gerekse sanat tarihinin içinde önemli bir yeri olan, birçoksanatçı tarafından kullanılarak günümüze kadar gelen özgün baskıresim teknikleri,sanatın vazgeçilmez öğeler den biridir.Sanatın bu önemli öğesinin, sanat eğitiminde gereken ilgiyi görmemesikaygı vericidir. Sanat eğitiminin tam anlamıyla uygulanmadığı ülkemizde, yüksekbaskı tekniği öğrencilere pek aktarılamamaktadır.Bu araştırma ile, sanat tarihinde ve sanatçı uygulamaların da, geçerli birifade dili olarak yerini almış olan baskıresim tekniklerinden, yüksek baskıtekniğinin ortaöğretim kurumlarında uygulanabilirliğinin, betimlenmesiamaçlanmaktadır.Nitel özellik taşıyan araştırmada, kaynak ve alan taraması yapıldı.Betimsel yöntemlerin ve yayın tarama tekniklerinin kullanıldığı bu araştırmada,uygulama süreci sonunda, ortaya çıkan öğrenci ürünleri, araştırmanın en önemliverilerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe High Press Trials At Secondary SchoolsErdal SEVGThe Thesis of Aet Education Main Science PartThe Adviser of The Thesis: Doç. Dr. Hatice BENG SUJanuary 2006, vii + 129 pageThe original art pres techniques which have an important place both at artand art history and which have been used by many artists and are stil populer atpresent are one of necessary elements of art.The fact that this important element of art does not talce the necessaryattention causes anxiety. This technique cannot be taught to the students in ourcountrywhere art education is not comletely applied.With the help of this research I aim to describe the feasibility of high prestechnique which is one of the artpress techniques which took their place as a validexpression language at artist.In this research which is qualitative, the scanning of sourceand are a wasmade. In this research in which desrcriptive methods and the scanning techniquesof poplacation are used, the Works of students which occrred at the mostimportant data of the research.