Internet banking adoption in Turkey an empirical analysis on attitudes of customers
Türkiye'de internet bankacılığının benimsenmesi: Müşterilerin tutumları üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 189669
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE TÜLAY YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZETİnternet, bankacılık sektörünün müşterilerine ulaşmasında yeni bir dağıtım kanalıkullanmasını sağlamaktadır. Daha önceden, müşteriler bankacılık işlemlerini yalnızcabanka şubelerinde, ATM veya telefonda yapmaktaydı, fakat internet, bankalar vemüşterileri için yeni fırsatlar açmıştır.Bu calışmada, Internet bankacılığı kavramının şu anki banka literatürlerinin detaylıtaraması yapılmıs ve daha sonra Türkiye'de bir bankadan toplanan ampirik verileredayanılarak banka müşterilerinin demografik durumları, internet bankacılığınınkullanımına yönelik tutum ve davranışlarına yoğunlaşılmıştır. Buna göre, müşterilerdenveriler toplamak üzere anket hazırlanmıştır.Analizimizde kullanılmak üzere, literatürden beş faktör, algılanan kullanım kolaylığı,algılanan yararlılık, güvenlik ve gizlilik, kalite ve göreceli avantaj seçilmiştir.Faktörlerin güvenilirliği test edildikten sonra, soru kümelerinin birer faktörü niteleyipnitelemediğine bakmak için faktör analizi yapılmıştır. Beş faktörün baskın olduğugörülmüştür. Türk banka müşterilerinin internet bankacılığını kullanmada daha fazlabelirleyici olan faktörleri görmek için regresyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak üçfaktörün, yani, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan yararlılık, güvenlik ve gizlilik,Türk müşterilerinin internet bankacılığını kullanmalarını etkileyen daha geçerlinedenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Internet provides banking sector to move towards using a new distribution channelin reaching their customers. Previously, customers have been performing bankingtransactions only at a bank branch, ATM or telephone, but the Internet has opened newopportunities for both banks and customers.In this study, we have made a detailed review of the Internet banking phenomenon inthe present banking literature and then concentrated on bank consumers? demographicprofiles, attitudes, and behaviors in terms of their Internet banking usage situationbased on empirical evidence collected from a bank in Turkey. Thus, a surveyquestionnaire was developed to collect the primary data from the customers.In order to use in our analysis, five factors, perceived ease of use, perceived usefulness,security and privacy, quality, and relative advantage are selected from the literature.After testing the reliability of the factors, factor analysis is used to see whether the set ofquestions form or not these factors. It has seen that five factors are predominant. Inorder to see the factors more deterministic for the use of Internet banking of Turkishbank customers?, regression analysis has been conducted. As a result, three of thefactors, namely perceived ease of use, perceived usefulness and security and privacy aredetermined as more valid reasons for influencing Turkish bank customers? usage ofInternet banking.