Hastane işletmelerinde finansal açıdan stok yönetiminin çalışma sermayesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of the stock management effects on working capital with financial aspect in hospital organizations
- Tez No: 189670
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hastane işletmeleri için stok yönetimi ve tedarik sistemi, toplammaliyetlerin yaklaşık %30-40'ını oluşturmaktadır. Özellikle kamuhastanelerinde, artan finansman açıklarından dolayı bu maliyetlerin etkisidaha yoğun hissedilmekte; teknoloji, çalışma sermayesinin etkin kullanılmasıisteği, daha fazla denetim ve kontrol güdüsü stok yönetimi ve/veya diğerhastane alt sistemleri için farklı derecelerde yeniden yapılandırma ihtiyacınıdoğurmaktadır. Çalışma sermayesinin daha etkin kullanılması, ancak doğrukurgulanmış, esnek ve gelişime açık bir stok yönetimi siteminin otomasyonbilgi sistemi ile bütünleştirilmesiyle sağlanabilecektir.Bu görüşlerden hareketle hazırlanan tez çalışması üç bölümdenoluşmaktadır.Birinci bölümde, çalışma sermayesi tanımlanarak çalışmasermayesinin türleri, özellikleri, çalışma sermayesini etkileyen faktörleraçıklanmış, çalışma sermayesi ile işletme karlılığı arasındaki ilişki elealınmıştır.İkinci bölümde, stokların tanımı yapılarak türleri açıklanmış, stokmaliyetleri ele alınarak çalışma sermayesi içinde stokların yeri ve öneminedeğinilmiştir. Hastanelerde malzeme ihtiyacının belirlenmesine yer verildiktensonra stok kontrolünün tanımı yapılarak yararları anlatılmış ve stok kontrolmodelleri açıklanmıştır.Üçüncü bölümde ise Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve AraştırmaHastanesi'nin 2001 yılında başlattığı malzeme yönetimi projesi ele alınarakstok yönetimi politikası anlatılmıştır. Dört depo bazında finansal açıdan sondört yıllık stok hareketleri incelenmiş, başarılı bir stok kontrol yöntemininyıllara göre hastane bütçesinde meydana getirdiği büyüme trendi ve stokyönetiminin çalışma sermayesi üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Stock manegement and procurement system for the hospitalorganizations constitutes approximately 30-40 per cent of the total costs.Especially in public hospitals, due to the increasing financial deficits, theeffects of these costs are felt more intensevly; technology , the desire of usingworking capital effectively , more inspection and control motive creates theneed for stock management and/or the reconstruction in different degrees forthe other hospital sub-systems . The more productive use of working capitalcan only be provided by the integration of a stock management which is right-planned, elastic and open to development with the automation informationsystem.Our thesis study that isprepared in the framework of these ideas,comprise three chapters.In the first part, working capital is defined, the types and thecharacteristics of working capital and the factors that affec it are elaboratedas a result te relation between working capital and productivitiy of thebusiness is handled.In the second part, stocks are defined and the stock types areelaborated, the emphasis and importance of stocks are stressed in theworking capital by handling the stock costs. After having taken intoconsideration the determination of the material requirement, stock control istermed and its benefits are explained and then stock control types are furthertouched on.As for the third part, stock management policy are explained bygathering the project of material management initiated in 2001 by Dokuz EylulUniversity Hospital. In the basis of four warehosues, the last four years? stockmovements have been detected, the growth trend in hospital budget causedby succesful stock control management compared to years and the effectsthe stock management on working capital have been proved.Â