İnsan kaynakları yönetiminin mükemmellik modelindeki rolü
The Role of human resources management in the excellence model
  1. Tez No: 189676
  2. Yazar: DEĞER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. GÖNÜL BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZETYüksek Lisans Tezinsan Kaynakları Yönetiminin Mükemmellik Modelindeki RolüDeğer YILMAZDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler Enstitüsüşletme Anabilim DalıYönetim Organizasyon ProgramıBu çalışma, nsan Kaynakları Yönetimi ve EFQM Mükemmellik Modeliile ilgili literatür araştırmasından oluşmaktadır. Çalışmada ayrıca,Mükemmellik Modeli'nin kavram ve kriterleri ile nsan Kaynakları Yönetimfonksiyonlarının ortak noktaları analiz ve sentez edilerek, KY'nin modeleetkisi tartışılmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde nsan Kaynakları Yönetimi'nin çıkışnoktası ve günümüzde bulunduğu durum açıklanmaktadır. Stratejik nsanKaynakları Yönetimi ile Yetkinlik Bazlı nsan Kaynakları Yönetimi'nin aşama vesüreçleri, nsan Kaynakları Yönetimi Bilgi Sistemi'nin yapısı açıklanmaktadır.Ayrıca ülkemizde, nsan Kaynakları Yönetimi ile ilgili gelişmeler veülkemizdeki işletmelerin nsan Kaynakları Yönetimi'ne bakış açısı elealınmaktadır.kinci bölümde ise, insana odaklı bir yönetim felsefesi olan ToplamKalite Yönetimi'nin işletme içinde uygulanmasına aracılık eden vemükemmelliğe ulaşma yolundaki işletmelerin özdeğerlendirme yapmasınısağlayan Mükemmellik Modeli tanıtılmakta ve bu modelin nsan KaynaklarıYönetimi ile ilişkisi açıklanmaktadır.Anahtar Kelimeler :1) nsan Kaynakları Yönetimi, 2) EFQM Mükemmellik Modeli, 3) Stratejiknsan Kaynakları Yönetimi, 4) Yetkinlik Bazlı nsan Kaynakları Yönetimi,5) Özdeğerlendirme
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisThe Role of Human Resources Management in the Excellence ModelDeğer YILMAZDokuz Eylül UniversitySocial Sciences InstituteBusiness AdministrationManagement and Organization ProgramThis study consists of a literature research about Human ResourcesManagement and EFQM Excellence Model. Also in this study; the commonpoints of Human Resources Management functions and Excellence Modelconcepts and criteria are analyzed and synthesized. According to the results,the effect of HRM to the Excellence Model is discussed.In the first part, the emerging point of HRM and its situation at thepresent time are explained. Steps and processes in the Strategic HumanResources Management and Competency Based Human ResourcesManagement and the structure of HRM Knowledge Systems are cleared.Additional to this, the development of HRM in Turkey and the viewpoints ofthe companies in Turkey about HRM are explained.In the second part, the Excellence Model that helps executing TotalQuality Management which is a management philosophy that focuses on thehuman in a copmany and providing self assessment to the companies whichaim excellence is introduced and the connection between Human ResourcesManagement and Excellence Model is defined.Key Words :1) Human Resources Management, 2) EFQM Excellence Model, 3) StrategicHuman Resources Management, 4) Competency Based Human ResourcesManagement, 5) Self Assessment