Bir maliyet düşürme tekniği olarak demontaj analizi (tear-down)
Tear-down analysis as a cost reduction technique
- Tez No: 189675
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tezli Yüksek Lisans TeziBir Maliyet Düşürme Tekniği Olarak Demontaj Analizi(Tear-Down)Gürsoy GÜÇDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler Enstitüsüİşletme Anabilim DalıMuhasebe ve Finansman ProgramıGünümüzün rekabete dayalı ekonomik koşullarında işletmelerinamaçlarına ulaşabilmesinde ve varlıklarını sürdürebilmelerinde en önemlikonuların başında maliyet ve maliyet düşürme gelmektedir. Maliyet düşürmemikro açıdan değerlendirildiğinde, işletmelerin ürünlerini minimum kaynaklaüretmesine ve gereksinim duyulan kar hedeflerine ulaşmasına yardımcıolmaktadır. Makro boyutta değerlendirildiğinde ise ülke ekonomisinin rekabetgücünün artırımına ve sürdürülebilir bir ekonomik gelişmenin sağlanmasınakatkıda bulunmaktadır. Gerek mikro boyuttaki gerekse de makro boyuttakiönemi göz önüne alındığında maliyet düşürmenin başarılabilmesi için bilimselyazında kavramla ilgili çok sayıda yöntem ve teknik geliştirilmişbulunmaktadır. Hedef Maliyetleme, Değer Mühendisliği (Değer Analizi),Kaizen Maliyetleme, Dış Kaynak Kullanımı ve Tam Zamanlı Üretim,literatürde en yaygın şekilde kullanılan ve etkinliği ispatlanmış maliyetdüşürme teknik ve yöntemleridir.Yukarıda ifade edilen bu yöntem ve tekniklerden dışında literatürdeDemontaj Analizi de yer almaktadır. Demontaj Analizi dışa odaklı bir maliyetdüşürme tekniğidir ve rakiplerin ürünlerine odaklanmaktadır. Bu çalışmadaDemontaj Analizi tekniğine ilişkin bilgiler verilmiş ve bir model önerisiyle butekniğin maliyet düşürmede etkinliğini gösterilmiştir.1. Maliyet Düşürme2. Maliyet Düşürme Teknikleri3. Demontaj Analizi İÇİNDE4. Tersine Mühendislik
Özet (Çeviri)
Master of Degree With ThesisTear-Down Analysis As A Cost Reduction TechniqueGürsoy GÜÇDokuz Eylül UniversityInstitute of Social SciencesDepartmant of Accounting and FinanceIn current economic circumstances based on competition, one of theleading issues which enterprises face while surviving and reaching their aims iscost and cost reduction. When cost reduction is evaluated at micro point of view,it leads enterprises to make product by minimum resources and to reachdetermined profit targets. Also when it is evaluated at macro point of view, itcontributes to rise in competitiveness of national economies and to providesustainable economic development. When considered the importance of costreduction at both macro and micro dimensions, sufficent number of methodsand techniques concerning this concept have been developed for achieving costreduction. Target Costing, Value Engineering (Value Analysis), Kaizen Costing,Outsourcing and Just In Time Production are the cost reduction techniques andmethods in literature that have been most commonly used and efficiencyproved.Tear-Down Analysis takes place in literature in addition to the methodsand techniques that have been presented above. Tear-Down Analysis is aexternal cost reduction technique and this technique focuses on competitorsproducts. Given information concerning Tear-Down Analysis, the efficiency ofthis technique at cost reduction has been shown by a model suggestion at thisstudy.1. Cost Reduction2. Cost Reduction Techniques3. Tear-Down Analysis4. Reverse Engineering