Kelam ilmi açısından müteşabih kavramı
The term of mutashabih in point of kalam science
- Tez No: 189682
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IIÖZETDini metinlerde geçen müteşabih kavramı üzerinde bu zamana kadar, İslam alimlerifarklı çalışmalar yapmışlardır. Biz bu çalışmamızda Kur'an ve hadislerdeki müteşabihifadeleri, islam Alimlerinin ve Kelami ekollerin görüşleri doğrultusunda incelemeyeçalıştık.Çalışmamız, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; genel olarakislam düşüncesinin kaynağı üzerinde durduk.Birinci bölümde: Muhkem ve müteşabih kavramlarını değerlendirdik.İkinci bölümde: Kelam ilmi açısından müteşabih kavramı ve önemi üzerinde durduk.Ayrıca müteşabih nasların kelam ilminin teşekkülündeki rolüne ve Kelâmi ekollerinoluşumuna yaptığı katkıya değindik.Sonuç ve değerlendirme kısmında ise elde ettiğimiz sonuçlara ilişkin açıklamalarayer verdik.
Özet (Çeviri)
IIIABSTRACTIslam scholars made differend works to this time on the mutashabih concept locatedin the religious text.In this work we studied the mutashabih expression in the Quran and hadithts withregard to Islam scholars and kalam schools?opinions.Our research has consisted of one introduction and two part. İn the introduction part;in general, we gave a lot of attention the source of islamic thought.In the first part; we explained muhkem and mutashabih concepts.In the second part; we touced on the mutashabih concept with regard to the scienceof kalam and its importance. We also explained the role of the mutashabih conceptconsisting of and its contribution to the kalam schools. Consequently the explanation hasbeen made according to results we get.