Lojistik rekabette müşteri ilişkileri yönetiminin yeri ve önemi
The Place and importance of the customer relationship management in logistical competition
  1. Tez No: 189686
  2. Yazar: FUNDA AKDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT BİLGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Lojistik Rekabette Müşteri lişkileri Yönetiminin Yeri ve ÖnemiFunda AKDINşletme Anabilim DalıPazarlama ProgramıGünümüzde rekabet olgusunun giderek daha da belirginleştiğipiyasalarda, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmelerinin temel koşulu, değişimolgusunu zamanında çok iyi anlamaya ve buna uygun stratejiler geliştirmeyebağlıdır. Günümüzün yoğunlaşan rekabet koşulları(ülkeler arası ve işletmelerarası), işletmeleri ve müşteriler arasında kurulan olumlu ilişkilerin, üstünlüksağlayıcı önemli bir faktör olarak ortaya çıktığı bir dönemdir. Bu bağlamdadeğişim, müşteri satın alma davranışlarını ve beklentilerini, büyük ölçüdedeğiştirmiştirDeğişen müşteri davranışlarını, işletme amaç ve hedeflerine uygun olarakyönetebilmek; müşteri ilişkileri yönetimi kavramlarını anlayabilmek ve doğrubir şekilde yorumlayabilmek ile mümkün olabilecektir. Firmaların başarılıolabilmeleri ya da hayatta kalabilmeleri için yeni bir yönetim anlayışınaihtiyaçları vardır. Bir pazar payına sahip olabilmek için firmalar müşterimerkezli düşünmek zorundadırlar. Müşterilerine en iyi kaliteyi sunmak artıkkaçınılmazdır.Bu çalışma, Müşteri lişkileri Yönetimini, lojistik sektörü içinde işlemeyiamaçlamaktadır. Çalışmamın lojistik sektörü ile bağlantılı olması tesadüfdeğildir. Dünyamız, artan iletişim olanakları ile, her geçen gün daha fazlaküçülürken, henüz bir malın fiziksel olarak yer değiştirmesinin alternatif biryolu yoktur. Malların fiziksel yer değişimleri de, lojistik işlemlerininşekillendirilmesi ile mümkün olabilmektedir.iv
Özet (Çeviri)
the Place and Importance Of The Customer Relationship Management In LogıstıcalCompetitionFunda AKDINDokuz Eylül UniversityBusiness AdministrationDepartman of MarketingMain factors for the companies to be able to survive in today?s marketswhere the fact of competition is becoming more apparent each day, are tounderstand the fact of changing very well and to develop suitable and on-timestrategies accordingly. Today?s increasing competitive conditions (bothinternational and between companies) make the positive relation settledbetween the company and its customer a very important, winning factor.`Change? in this aspect, has drastically altered the purchasing behaviour andexpectations of the customer.Managing the changing customer behaviour in compliance with the goalsof the company will only be possible through well understanding and correctinterpretation of the management concepts in customer relations. Companiesrequire a new management perspective to survive and to be successful. Theyhave to think in a customer-oriented way in order to get a market share. It is,now, inevitable to present the best quality to the customer.This study aims to detail the management of customer relations inside thelogistics industry. The relation of my study with the logistics sector is not acoincidence. As the world is becoming smaller by means of increasingcommunication possibilities, there is no alternative way to the physicaltransportation of the products yet and it is only possible with well organizationof the logistics actions.vi