Küreselleşme süreci içinde uluslararası sosyal diyalog uygulamaları ve Türkiye
International social dialogue applications and Turkiye within the globalization process
- Tez No: 189687
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
ÖZETSosyal Diyalog, ulusal düzeyde işçi-işveren işbirliği, ortak istişare, üçlüişbirliği, sosyal uzlaşma ve ulusal düzeyde işbirliğini oluşturmaktadır. Sosyaldiyaloğun tarafları da ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Kimi ülkelerdesosyal diyalog, yalnızca işçi ve işveren temsilcileri arasında yürütülerek ikilibir yapı sergilerken, bazı ülkelerde işçi-işveren ve hükümet temsilcilerininkatılımı ile üçlü yapıda olabilmekte, diğer taraftan bazı ülkelerde ise, bu üçlüyapıya diğer sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katılımı ile çok taraflı biryapıya dönüşmektedir.Son yıllarda dünyayı etkileyen en önemli unsurlardan olanküreselleşme ise; ülkeler arasındaki değişik türdeki ilişkilerin yaygınlaşıpgelişmesini, ideolojik ayrımlara dayalı kutuplaşmaların çözülmesini, farklıtoplumsal kültürlerin daha yakından tanınmasını ve değerler ile bunlarınçevresinde oluşan birikimlerin ulusal sınırları aşıp dünya çapında yayılmasınıiçermektedir. İşte bu çalışmayla, küreselleşme süreci içerisinde sosyal diyalogve sosyal diyaloğun gelişimi irdelenmiştir. Öncelikle, çalışma hayatınındünyadaki en önemli kurumsal yapı taşlarından olan Uluslararası ÇalışmaÖrgütü'nün sosyal diyaloğun gelişimindeki katkısına yer verilmiş, ardındansosyal diyaloğun Avrupa Birliği'ndeki gelişimi ve Birlik üyesi ülkelerdeki örneksosyal diyalog uygulamaları incelenmiştir. Dünyada ve özellikle Avrupa'dayaşanan tüm bu gelişmeler sonucunda, sosyal diyaloğun Türkiye'deki yeri veTürkiye'deki sosyal diyalog kurumları ele alınmıştır.Çalışma hayatında üç taraflılığın, günümüzün küreselleşme süreciiçinde ekonomik ve sosyal sorunların çözümünde yapıcı bir yaklaşımbenimsemesi gerekmektedir. Bu yaklaşımın temel amacı, gündemdeki belirlikonular üzerinde anlaşmaya varmanın ötesinde, karşılıklı saygıyla ve anlayışaolanak tanıyan genel bir ortamın yaratılmasıdır. Bu yanıyla sosyal diyaloğun,demokrasinin pekişmesindeki ve ekonomik ve sosyal istikrarınkorunmasındaki önemi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe social dialogue constitutes employer-employee cooperation atnational level, common consultation, triplet cooperation, social agreementand cooperation at national level. The parties of social dialogue differ fromcountry to country. The social dialogue in some countries demonstrates adouble structure appearing only in two parties consisting of the employer andemployee however it may appear in triple structure as employer, employeeand government in some others. On the other hand, it converts into a multidirectional structure by the participation of other civil social groups in somecountries.The globalization, which is one of the most important factors affectingthe world in the recent years, contains the factors implying to widespread anddevelop the various relations among the countries, solve polarization basedon the ideological differences, recognize different social cultures and towidespread the values that accumulated and went beyond the nationalborders in the world. In this study, the social dialogue and the development ofsocial dialogue are emphasized during the process of globalization.Particularly, the contribution of International Labor Organization, which isdeemed as the most important key point of the work life in the world, in thedevelopment of social dialogue is reviewed then the development of socialdialogue in the European Union and the sample applications of socialdialogue in the member companies are considered in scope of this study. As aresult of all such improvements occurred in the world especially in Europe,the place of social dialogue in Türkiye and the social dialogue institutions inTürkiye are discussed.The 3 sided characteristic in work life should adopt a constructiveapproach to solve the economical and social problems during theglobalization process. The fundamental objective of this approach is to createa general atmosphere creating perceptiveness and respectful platform beyondthe agreement on some specified matter in the agenda. In such scope, theimportance of social dialogue is exposed to strengthen the democracy andprotect the economical and social stability.